III Włocławski Międzyszkolny Konkurs Humanistyczno-Przyrodniczy

W poniedziałek, 4 kwietnia 2022 r. odbył się III Włocławski Międzyszkolny Konkurs Humanistyczno-Przyrodniczy.  Tym razem w wersji  hybrydowej: stacjonarnie i zdalnie.

Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie:

  • Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce – 4 osoby;
  • I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta STO w Częstochowie – 3 osoby;
  • Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego “Lingwista” im. Hymnu Narodowego w Gdańsku – 7 osób;
  • Zespołu Szkół Samochodowych im. T. Kościuszki we Włocławku – 1 osoba;
  • Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku – 11 osób.

Uczniowie z włocławskich szkół rozwiązywali test w naszej bibliotece. Pozostała piętnastka uczestników z oddalonych miejscowości pracowała nad testem w swoich szkołach, a wypełniony arkusz został przesłany drogą mailową bezpośrednio po zakończeniu pracy. Pomysłodawcą i głównym organizatorem konkursu jest p. Konrad Trokowski- nauczyciel chemii, któremu pomagały w tej edycji: polonistka p. Aleksandra Michalak oraz bibliotekarka p. Sławomira Lewandowska. Trzecia edycja konkursu poświęcona była Janowi  i Jędrzejowi Śniadeckim- braciom i znakomitym polskim naukowcom, działającym  w XVIII i XIX wieku.

Uczestnicy konkursu mogli wykazać się nie tylko wiedzą o naukowych dokonaniach braci Śniadeckich, ale także przekonać się, jak wygląda arkusz maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym, bowiem pierwsza jego część  była testem wiedzy o życiu i osiągnięciach Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Druga część  była sprawdzianem czytania ze zrozumieniem tekstu o Jędrzeju Śniadeckim, a w trzeciej części należało napisać rozprawkę na jeden z dwóch zaproponowanych tematów, które dotyczyły działalności Jana Śniadeckiego. Na wykonanie zadań uczestnicy mieli 180 minut i wykorzystali je w pełni.

Cieszymy się, że są uczniowie, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę o nowe wiadomości wykraczające poza podstawę programową i mają odwagę stanąć w szranki z ambitnymi licealistami z innych szkół. Dla zainteresowanych postaciami Jana i Jędrzeja Śniadeckich przed wejściem do biblioteki wyeksponowano gazetkę z najważniejszymi dokonaniami tych znakomitych polskich naukowców.

Za miesiąc ogłoszone zostaną wyniki konkursu, ale już dziś gratulujemy wszystkim Uczestnikom.

Sławomira Lewandowska

Skip to content