Uroczyste podsumowanie II Międzyszkolnego Konkursu Malarskiego ”Fajansowe Inspiracje”

 „Miasto prastare nad Wisłą
 z czerwoną dachówką
z kobaltową esencją fajansu”

W piątkowe przedpołudnie 3. czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste podsumowanie II Międzyszkolnego Konkursu Malarskiego ”Fajansowe Inspiracje”, zwieńczonego II Długoszowskim Biennale Fajansu. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli Pani dr Joanna Borowiak Poseł na Sejm RP oraz Pan Tyberiusz Rajs – właściciel Fabryki Fajansu we Włocławku. Podczas uroczystości zaszczycili nas swoją obecnością następujący goście: Pani Hanna Baranowska – przedstawiciel Biura Poselskiego Pani dr Joanny Borowiak, Pan Tyberiusz Rajs – właściciel obecnej Fabryki Fajansu we Włocławku, Pani Katarzyna Mendel – malarka fajansu włocławskiego, Pani Teresa Andrzejewska – propagatorka włocławskiego fajansu, Pani Dorota Podufalska oraz uczniowie biorący udział w Konkursie wraz ze swoimi  artystycznymi opiekunami, a także Ks. Dyrektor dr Jacek Kędzierski – gospodarz uroczystości.

Uroczyste wręczenie nagród zostało poprzedzone występem artystycznym uczniów oraz recytacją wierszy autorstwa Hanny Kalinowskiej – uczennicy kl. 7c – nawiązujących do historii i współczesności fajansowych naszego miasta. Powstanie Fabryki Fajansu we Włocławku to końcówka XIX wieku, a dokładnie rok 1873, kiedy to uruchomiono pierwszą fabrykę. Wówczas zaczęto produkować różnorodne formy takie jak talerze, misy i inne. Część z nich była ozdabiana wielobarwnymi motywami kwiatowymi, czyniąc z przedmiotów użytkowych dzieła sztuki. Po drugiej wojnie światowej fabryka wznowiła produkcję ręcznie wytwarzanego i malowanego fajansu. Produkcja opierała się na wzorach tradycyjnych, inspirowanych twórczością ludową. Bardzo ciekawy okres to początek działania Ośrodka Wzorującego przy Włocławskich Zakładach Ceramiki Stołowej. Produkowano wówczas formy o nowoczesnej, ekspresyjnej formie – ten kierunek produkcji był utrzymywany przez ponad dziesięć lat. W tym okresie artyści zdobili ceramikę traktując ją po malarsku. Należy podkreślić, że bardzo ważną rolę w historii polskiego wzornictwa odegrał Ośrodek Wzorujący, w którym pracowali artyści – projektanci: Jan Sowiński, Elżbieta Piwek-Białoborska i Wit Płażyński. Reformy gospodarcze dokonane na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych oraz wielki kryzys polskiej gospodarki spowodowały, że w 1990 roku fabryka zaprzestała wytwarzać fajans. Po kilkunastoletniej przerwie produkcja niezapomnianych „Włocławków” została wznowiona przez Państwa Ewę i Jerzego Szanowskich. Od 2021 roku właścicielem fabryki fajansu jest Pan Tyberiusz Rajs, który postawił sobie jasny cel: utrzymać tradycję i rozwinąć włocławski fajans. ZSK im. ks. Jana Długosza wpisuje się w tradycję promowania włocławskiego fajansu. Została utworzona sala tradycji włocławskiego fajansu  oraz odbywa się cyklicznie Międzyszkolny Konkurs Malarski pn. „Fajansowe Inspiracje” ukoronowany Długoszowskim Biennale Fajansu. II edycja Konkursu dawała, po raz pierwszy, możliwość wyboru uczestnikom jednego z dwóch motywów: motyw kwiatowy, tradycyjny lub motyw „Picasso”. Konkurs odbył się 28. kwietnia 2022 roku, cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów włocławskich szkół. Werdykt Kapituły Konkursowej odczytał jej przewodniczący Pan Tyberiusz Rajs.

Protokół Kapituły Konkursowej
II Międzyszkolny Konkurs  Malarski ”Fajansowe Inspiracje”
pod Honorowym Patronatem
Pani dr Joanny Borowiak Poseł na Sejm RP
Pana Tyberiusza Rajsa Dyrektora Fabryki Fajansu

Konkurs odbył się 28.04.2022roku. W Konkursie uczestniczyło 52 uczestników z włocławskich szkół podstawowych: 8, 19, 22, 23 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Długosza; z włocławskich szkół ponadpodstawowych: I LO im. Ziemi Kujawskiej, III LO im. Marii Konopnickiej, V LO Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku, Zespół Szkół Technicznych we Włocławku i Zespół Szkół Ekonomicznych we Włocławku oraz Publiczne Liceum im. ks. Jana Długosza we Włocławku.

Kapituła Konkursowa w składzie:

 • Tyberiusz Rajs -Przewodniczący Kapituły Konkursowej
 • Grażyna Guźlecka – projektantka sztuki użytkowej we włocławskiej Fabryce Fajansu
 • Irena Vulković – Kwiatkowska – Dyrektor Biura
 • Teresa Andrzejewska- propagatorka włocławskiego fajansu
 • Katarzyna Mendel- malarka fajansu.

przyznała następujące miejsca i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

Kategoria kl. I-III

 • I miejsce– Maja Podufalska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 • II miejsce – „ex aequo” Zofia Ritter, Urszula Molewska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 • III miejsce – Martyna Kmieć – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Kategoria kl. 4-6 „Picasso”

 • I miejsce Andrzej Kwiatkowski – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 • II miejsce Aleksandra Dębska – Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku
 • III Łucja Grabowska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Kategoria kl. 4-6 Tradycyjny motyw kwiatowy

 • I miejsce Julia Sławińska – Szkoła Podstawowa nr 19 we Włocławku
 • II miejsce –„ex aequo”: Wiktoria Szamel – Szkoła Podstawowa nr 22 we Włocławku; Barbara Ritter – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 • III miejsce Zuzanna Wiśniewska – Szkoła Podstawowa nr 19 we Włocławku

Wyróżnienia

 • Natasz Brudzińska – Szkoła Podstawowa nr 19 we Włocławku

Kategoria kl. 7-8 „ Motyw Picasso”

 • I miejsce – Katarzyna Płóciennik – Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku
 • II Amelia Kamińska – Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku

Kategoria kl. 7-8 „Motyw kwiatowy”

 • I miejsce – Alicja Szczepkowska – Zespół Szkół nr 8 we Włocławku
 • II miejsce – Zofia Hasiuk Publiczna – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Wyróżnienia

 • Wiktoria Grodzka– Szkoła Podstawowa nr 22 im. Janusza Korczaka we Włocławku
 • Maja Bychowska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza we Włocławku

 

Kategoria szkoły ponadpodstawowe „Motyw Picasso”

 • I miejsce – Natalia Augustyniak – Zespół Szkół Budowlanych we Włocławku
 • II miejsce – Zofia Kwiatkowska – Publiczne Liceum im. Ks. Jana Długosza we Włocławku
 • II miejsce Mikołaj Przybyszewski – III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku
 • III Jakub Kacprzak – V LO Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku

Wyróżnienia

 • Patrycja Koperniak – III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku
 • Martyna Gawryś – V LO Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku

Kategoria szkoły ponadpodstawowe „Motyw Kwiatowy

 • I miejsce -Patrycja Stefańska – ILO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku
 • II miejsce – Aleksandra Babis – Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 • II miejsce- Martyna Wiśniewska – Zespół Szkół Ekonomicznych we Włocławku
 • III miejsce- Izabela Ciesielska – Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Długosza we Włocławku

Wyróżnienia

 • Natalia Górecka– Zespół Szkół Technicznych we Włocławku
 • Natalia Spiżyk– – Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 • Weronika Dolatowska – V LO Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku we Włocławku

Prace zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej:

 1. Julia Augustyniak – Zespół Szkół Ekonomicznych we Włocławku
 2. Zuzanna Sawicka – ZST we Włocławku
 3. Paulina Broniszewska – Zespół Szkół Budowlanych we Włocławku
 4. Aleksandra Jurkowska- I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku
 5. Martyna Jezierska – ZSS we Włocławku
 6. Maja Wiśniewska- I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku
 7. Wiktoria Manowska – V LO w ZSS  we Włocławku
 8. Patrycja Żywocińska – ZSB we Włocławku
 9. Paulina Bartoszewska – ZST we Włocławku
 10. Maja Pilarska- ZSS we Włocławku
 11. Julia Filipska – III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku
 12. Oliwia Fydryszewska – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 13. Maria Wojciechowska–Lasmark – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 14. Maja Dąbrowska Szkoła Podstawowa nr 22 we Włocławku
 15. Kornelia Idryan – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 16. Helena Jóźwiak – – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 17. Oliwier Krasowski – Szkoła Podstawowa nr 22 we Włocławku
 18. Marta Wilińska – Szkoła Podstawowa nr 22 we Włocławku
 19. Martyna Nencka – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 20. Kalina Zawierucha – ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku
 21. Anastazja Zalewska – ZSS we Włocławku

Kapituła Konkursowa II Międzyszkolnego Konkursu Malarskiego ”Fajansowe inspiracje ”

Ksiądz Dyrektor pogratulował zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Jan Sow, podziękował sponsorom Konkursu. Słowa podziękowania skierował do Pani wicedyrektor Bożeny Sobierajskiej za pomysł i organizację Konkursu, który na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń szkoły i miasta z nadzieją na organizację konkursu na skalę ogólnopolską.

Z ogromną wdzięcznością informujemy, że fundatorami nagród Konkursu byli: Pani dr Joanna Borowiak Poseł na Sejm RP, Pan Tyberiusz Rajs-właściciel Fabryki Fajansu, Firma Geberit, Pani Teresa Andrzejewska i Ks. Dyrektor dr Jacek Kędzierski. Wyjątkowa nagrodą dla zwycięzców w każdej kategorii były wypalone talerze przygotowane przez Fabrykę Fajansu we Włocławku.

Pozostając w klimacie artystycznym, zebrani goście obejrzeli wystawę oraz zostali zaproszeni przez organizatora do kolejnej edycji Konkursu „Fajansowe Inspiracje” i Długoszowskiego Biennale Fajansu.

Bożena Sobierajska

 

Skip to content