Artysta, który talent otrzymał od Boga – wystawa malarstwa Stanisława Koguciuka w Długoszu

Wśród wielu wydarzeń w mijającym roku szkolnym możemy się poszczycić niezwykłą prezentacją dzieł cenionego artysty ludowego, który zmarł w listopadzie 2021 roku. Wystawa obrazów Stanisława Koguciuka gościła w Długoszu przez dwa miesiące: od 7 kwietnia do 31 maja i dla każdego, kto przebywał na drugim piętrze, stanowiła barwną atrakcję. Autor prac urodził się w 1933 r. we wsi Jankowce w woj. wołyńskim na terenie obecnej Ukrainy. Już od najmłodszych lat uwielbiał rysować, ale na rozwinięcie swoich zainteresowań musiał czekać kilkadziesiąt lat. Przez 50 lat pracował w zawodzie zduna, stawiając piece. W ten sposób zarabiał na życie, a każdą wolną chwilę poświęcał malarstwu. Swoje pierwsze prace z braku artystycznego płótna wykonywał na odciętych od koszuli rękawach, a z czasem tworzył obrazy na pilśniowych deskach. Początkowo malował pejzaże zdominowane przez dwa kolory: niebieski i zielony; później paleta barw poszerzyła się o czerwony, pomarańczowy i biały. Często swoje rysunki opatrywał komiksowymi komentarzami. Ten ludowy twórca najchętniej podejmował tematykę religijną, patriotyczną i obyczajową. W roku 2012 został uhonorowany nagrodą Oskara Kolberga przyznaną za całokształt dokonań i wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Prace Stanisława Koguciuka prezentują muzea i galerie w całej Polsce. Dzięki uprzejmości kolekcjonerów jego twórczości udało się zorganizować wystawę malarstwa tego niezwykłego człowieka w naszej szkole. Obrazy artysty zostały zaprezentowane w gmachu Długosza w dwóch odsłonach. Część pierwszą stanowiła wystawa wielkopostna zatytułowana “Chrystus w malarstwie Stanisława Koguciuka”. W maju ekspozycja została wzbogacona o prace poświęcone Matce Bożej. Umieszczone na ścianach obrazy nie tylko ożywiły korytarz przy szkolnej auli, ale przede wszystkim przybliżyły uczniom prostotę malarstwa ludowego, skłaniając do refleksji na tematy religijne. Warto nadmienić, że w przygotowanie wystawy zaangażowali się sami uczniowie. Prace gościły w szkole do końca maja, skąd pojechały do muzeum na zamku w  Lublinie.

ks. Jacek Buta  

Skip to content