XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej

Wydarzenia, w których uczestniczyliśmy w czasie obchodzenia Dnia Kultury Chrześcijańskiej w Długoszu, uświadomiły wszystkim, że błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński jest żywym bohaterem, a idee przez niego wyznawane muszą być kontynuowane. O Wielkim Słudze Bożym przypomina Długoszakom wystawa poświęcona sylwetce błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej pomysłodawcą jest Pani Wicedyrektor Bożena Sobierajska. Prace uczniów prezentują postać Wielkiego Polaka z różnych okresów jego życia. Inicjatywa ta niewątpliwie stanowi swoiste tło obchodów rocznicy beatyfikacji dla Długoszaków.

12 IX 2022 rok zostanie zapisany w pamięci społeczności szkolnej jako wyjątkowy. Zainaugurowany został Mszą świętą odprawioną w kaplicy szkolnej przez Księdza Dyrektora Jacka Kędzierskiego, który w czasie kazania podkreślił, w nawiązaniu do błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, że „miłość i wolność są przeciwstawiane sobie”. Na koniec, błogosławiąc wiernych, Ksiądz Dyrektor zachęcił do pogłębiania wiary w Tygodniu Wychowania.

Po Mszy świętej delegacja uczniowska na czele z Księdzem Dyrektorem oraz Panią Wicedyrektor Bożeną Sobierajską złożyła kwiaty pod Pomnikiem błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zaplanowanym wcześniej wydarzeniem był seans filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Ukazał on wszystkim Wyszyńskiego jako żywy portret człowieka młodego, dla którego trudne warunki rzeczywistości wojennej stały się prawdziwą kuźnią charakteru. Opowieść o kardynale Wyszyńskim z czasów wojny wyreżyserowana przez Macieja Sykę została uznana przez księdza kardynała Stefana Nycza za oficjalny zwiastun beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Film zyskał także patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Historia młodego księdza kapelana AK, pełniącego pełną poświęcenia służbę w tajnym szpitalu w Laskach uświadamia nam, że kształtowanie charakteru człowieka i budowanie prawdziwych wartości odbywa się w trudnych warunkach. Siła Prymasa Tysiąclecia pochodzi z cierpienia, którego doświadcza i to ono staje się jego siłą. Z filmu możemy zaczerpnąć wiele życiowych lekcji. Każdy widz może wzbudzić w sobie refleksje czy jest gotowy wybaczać, kiedy wokół panuje niesprawiedliwość i wszechobecne cierpienie. Taką walkę wewnętrzną toczył błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński, który często mierzył się z chęcią odwetu, ze strachem, że ktoś się zemści. W trudnych realiach wojennych uczył miłosierdzia i podkreślał, że życie, w którym nie dostrzega się bliźniego nie jest nic warte.

Kolejne życiowe lekcje Długoszacy odebrali w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. Przemowa księdza Dyrektora Jacka Kędzierskiego zachęciła do wysłuchania niezwykłego świadectwa wyjątkowego gościa – Pana Ksawerego Szlenkiera, odtwórcy głównej roli w filmie „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Witając gościa, Ksiądz Dyrektor zwrócił uwagę na znaczenie szkoły katolickiej w życiorysie Prymasa Tysiąclecia, a także wyraził wdzięczność Pani Katarzynie Zarzeckiej, dzięki której spotkanie z odtwórcą głównej roli obejrzanego filmu stało się możliwe. Pani Katarzyna przybliżyła wszystkim postać aktora i dała świadectwo o osobistym odbiorze filmu, przypomniała także najważniejsze fakty z życia błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wystąpienie Pana Ksawerego zawierało wiele ciekawych aspektów związanych z zawodem aktora, ale także osobistych doświadczeń życiowych, kiedy bezgranicznie powierzał wszelkie sprawy Panu Bogu, a modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij” uznał za szczególną i zawsze skuteczną. Aktorstwo jest dla niego ciągle nowym światem, w który mam możliwość wejść i przeżyć przygody, a jedną z tych największych w jego życiu była praca w czasie realizacji filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, który z zamierzenia miał być dokumentem fabularnym. Czas powstawania dzieła był niesprzyjający, produkcja ciągle mierzyła się z problemami – pandemia, pomówienia i nagonki polityczne, zmagania z brakiem funduszy. Postawa twórców i ich głębokie zaufanie do Pana Boga, doprowadziła film do szczęśliwego finału. Pan Ksawery z głębokim przekonaniem podkreślał, że film jest wielkim darem i porywem serca, a nie jak mylnie sądzą niektórzy – historią zamówioną. Niezwykłym echem wybrzmiały także słowa, że „czas to miłość” i one zawierają w sobie naukę zaczerpniętą od błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego i jest ona szczególnie ważna w czasie budowania relacji międzyludzkich.

Na koniec spotkania Ksiądz Dyrektor wyraził wdzięczność za poświęcony czas i świadectwo oraz wręczył Panu Ksaweremu pamiątkowy Album wydany w XX rocznicę reaktywacji Szkoły. Zachęcił także wszystkich do wrażliwości na wartościową kulturę w dobie natłoku informacji, podkreślając przy tym, by nigdy nie bać się wybierać ścieżki dobra, którą kroczył Prymas Tysiąclecia.

Anna Taberska

Skip to content