Praktyczna chemia: Wywar z czerwonej kapusty

Nie ma żadnych wątpliwości, że chemia jest nauką eksperymentalną. Własne doświadczanie nauki daje uczniom okazje do samorozwoju i wzbudza ciekawość świata. Idąc tym tropem, przy okazji omawiania wskaźników kwasowo-zasadowych, dałem uczniom drugich klas liceum możliwość przygotowania filmiku stylizowanego na materiał edukacyjny, w którym przedstawili sposób wykonania wywaru z czerwonej kapusty i zaprezentowali jego działanie w roztworach o różnym pH. Otrzymałem kilka amatorskich filmów, lepiej lub gorzej nagranych i zmontowanych, ale ukazujących prawidłowo wykonane doświadczenie z odpowiednimi wnioskami.

Wywar z czerwonej kapusty najlepiej gotować krótko na dużym ogniu, a otrzymany produkt – fioletowy roztwór, powinno się przesączyć.

Wywar z czerwonej kapusty zmienia barwę na czerwoną w roztworach o odczynie kwasowym, przy czym intensywność i odcień tego zabarwienia ściśle zależy od wartości pH roztworu i obecności innych substancji, które mogą reagować ze składnikami wskaźnika.

Ciekawsze obserwacje można poczynić dodając do wywaru z czerwonej kapusty roztwory o odczynie zasadowym. Finalna barwa bardzo mocno zależy od wartości pH analizowanych roztworów, a także od ich rodzajów. Uczniowie świetnie uchwycili to zjawisko wlewając wiele różnych substancji do badanego wskaźnika. Poniżej znajdują się odnośniki do nagrań prezentujących efekty ich pracy.

Konrad Trokowski

Aleksandra Skowron (2a): www.tiktok.com/@holaolaaaaaaaaaa/video/7145169739046800645?_r=1&_t=8VpfXYOmYre&is_from_webapp=v1&item_id=7145169739046800645

Nadia Żurańska (2a): www.youtube.com/shorts/YvbwKu96MEk

Amelia Woźniak, Julia Martynowska, Julia Plecke (2c): https://vm.tiktok.com/ZMFeqdCU4/

Witold Przewozikowski (2a): www.tiktok.com/@igi.5/video/7145430555797064966

Alicja Nowakowska (2a): youtube.com/shorts/wrJHoy0xNSE?feature=share

Skip to content