Długosz świętuje 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Od wielu lat przed Świętem Niepodległości, uczniowie i nauczyciele gromadzą się na szkolnych apelach. Nie inaczej było 10. listopada 2022 r. w ,,Dużym Długoszu”.

Uroczystość rozpoczęliśmy pieśniami chóru prowadzonego przez naszego nauczyciela muzyki, pana Tomasza Centkowskiego. Tradycyjnie pierwszą pieśnią na patriotycznych akademiach musi być Hymn Polski, który w długoszowskiej auli wybrzmiał wyjątkowo głośno. Następnie uczniowie i nauczyciele (także ci, którzy oglądali transmisję na żywo za pośrednictwem Facebooka) mogli obejrzeć krótkie wystąpienie przypominające o polskiej drodze do wolności. Jako organizatorzy, skupiliśmy się szczególnie na etapach walki o niepodległość w drugiej połowie XIX wieku. Toteż zwrócono uwagę na powstania: listopadowe i styczniowe, a także na niezgodę ludzi na codzienność zaborczą. Dopiero te wszystkie wydarzenia – próby walki, bunt, poświęcenie dla narodu i ojczyzny – doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Oczywiście nie dało się nie wspomnieć o bohaterach listopada 1918 roku, o których przypominała też wystawa przed wejściem na szkolną aulę.

Walka o wolną ojczyznę jednak nie skończyła się wraz z odzyskaniem niepodległości na początku XX wieku. Jak doskonale wiemy, nasi rodacy musieli znowu stanąć do walki we wrześniu 1939 roku, a potem przez lata próbowali pokazać niezgodę na reżim komunistyczny wprowadzony przez ZSRR. Tym wszystkim ludziom oddaliśmy na końcu naszej akademii hołd przez symboliczne zapalenie świec.

Serdecznie dziękujemy uczniom klas: 3b, 3c, 4a i 4b LO za sumienne wywiązanie się z powierzonych obowiązków – jesteśmy szczęśliwi, że społeczność szkolna mogła zobaczyć talent aktorski tych uczniów, a także – nie da się ukryć – patriotyzm, który cieszy i daje nadzieję w tych trudnych czasach.

Akademia nie byłaby kompletna, gdyby nie oprawa muzyczna – podziękowania zatem kierujemy w stronę niezastąpionego pana Tomasza Centkowskiego i oczywiście całego chóru, który łączy uczniów z różnych klas Długosza.

Pozostaje życzyć każdemu z nas, aby wolna i suwerenna Ojczyzna była dla nas wszystkich domem, który sobie wymarzyliśmy i o który walczyli nasi przodkowie.

 

Aleksandra Michalak i Bartosz Rygielski

Skip to content