Korytarz Pamięci w Małym Długoszu

A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem.
Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była,
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła.

 

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem oraz został mianowany jego naczelnym dowódcą. Tego samego dnia we francuskim Compiègne przedstawiciele stron uczestniczących w I wojnie światowej podpisali rozejm. Porażka państw centralnych stała się faktem. Wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z okupowanych ziem Królestwa Polskiego. Na ulicach Warszawy i innych miast trwało rozbrajanie żołnierzy armii zaborczych. Polska po 123 latach odzyskiwała niepodległość.

Święto Niepodległości to jedna z najważniejszych uroczystości kalendarza świąt państwowych. Narodowe Święto Niepodległości to święto, które corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wolontariusze Małego Długosza jako młodzi patrioci zatroszczyli się o upamiętnienie tych wydarzeń w naszej szkole. Korytarz Pamięci osób, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez nasz kraj powstał z inicjatywy tych właśnie młodych ludzi. We współpracy z wychowawcami świetlicy Małego Długosza na ścianach zawisły zdjęcia naszych narodowych bohaterów. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w Wolnej i Niepodległej Polsce.

Agnieszka Iwan

 

Skip to content