Wycieczka do Warszawy

W dniu 28 marca 2023 r. uczniowie klas 1b, 1c, 4b i 4c uczestniczyli w interesującej wycieczce do naszej pięknej stolicy. Warszawa przywitała nas pochmurną pogodą, ale to absolutnie nikogo nie zniechęciło.

Rozpoczęliśmy od tarasu widokowego na warszawskim Okęciu. Uczniowie byli zachwyceni widokiem przylatujących i odlatujących samolotów. Ponadto poznali również specyfikę pracy na lotnisku. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego i poznanie jego historii: powstania, przebudowy w stylu barokowym, zburzenia w czasie II wojny światowej i trudnej obudowy z datków całego narodu. To właśnie tutaj uchwalono Konstytucję 3 Maja, tu można podziwiać piękne wnętrza z licznymi dziełami wielkich mistrzów, jak Canaletto, który był bohaterem całej naszej wycieczki. Dzięki obrazom mistrza, uczniowie wskazywali różnice między dawnym, a współczesnym miastem, poznali nazwy dawnych zawodów, nie straszne im już słowa: sztafaż, weduta, czy perspektywa. Uczniowie mieli okazję zerknąć w camera obskura oraz zapoznali się z etapami powstawania obrazów olejnych. Następnie Długoszacy odwiedzili Stare Miasto z Rynkiem i Pomnikiem Syrenki, które dzięki wzorcowej rekonstrukcji po II wojnie światowej zostało w 1980 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spacerując po Warszawie wycieczkowicze dotarli do Kolumny Zygmunta III Wazy – najwyższego i najstarszego pomnika świeckiego stolicy. Podziwialiśmy również piękną panoramę Warszawy na jednym z brzegów Wisły – dokładnie w miejscu, gdzie Canaletto malował swoje obrazy. Spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem, podziwiając piękno warszawskich kamienic i stamtąd udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego, gdzie można było zobaczyć np. pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą, Nową Pomarańczarnię, Amfiteatr wzorowany na budowli antycznej oraz znajdujący się w samym sercu Łazienek Pałac na Wyspie słynący z ,,obiadów czwartkowych’’ u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na które zapraszani byli ówcześni wybitni przedstawiciele kultury. Dużą atrakcją dla dzieci były zwierzęta biegające po parku, np. oswojone wiewiórki, czy dumnie kroczące pawie.

Uczniowie zmęczeni niezwykle długim, ale pouczającym spacerem, udali się do autokaru, gdzie podczas drogi powrotnej dzielili się z sobą wrażeniami i jeszcze raz przeżywali wszystko, czego doświadczyli podczas tej wspaniałej wycieczki.

Ewa Jackowska

Skip to content