Wycieczka do Wenecji i Biskupina

5 maja 2023 r. uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą p. Urszulą Bordyn oraz p. Martą Wójciak wybrali się wcześnie rano na wycieczkę do Wenecji i Biskupina. Naszą podróż rozpoczęliśmy od Wenecji, w której zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej, będące jednym z największych skansenów poświęconych kolei tego typu w Europie. Poznaliśmy wszelkie tajniki pracy kolejarza. Kolejnym punktem wizyty na Pałukach było zwiedzanie Zamku Diabła Weneckiego. Przekonaliśmy się, czy diabeł jeszcze wędruje po ruinach zamku i kim tak naprawdę był. Dodatkową atrakcję dla grupy był przejazd do Biskupina kolejką wąskotorową. Gród w Biskupinie, to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa. Znajdziemy tam pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Jedną z pierwszych atrakcji biskupińskiego muzeum był rejs po Jeziorze Biskupińskim statkiem spacerowym „Diabeł Wenecki”. Punktem kulminacyjnym, a zarazem główną atrakcją był pobyt w słynnym na całą Europę Muzeum Archeologicznym, w którym zobaczyliśmy m.in. rekonstrukcje wiosek i osad pierwszych rolników, obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. Rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych są cyklicznie wymieniane na nowe w związku z potrzebą ich aktualizacji w wyniku dokonywania nowych ustaleń naukowych. Podczas zwiedzania osiedla obronnego ludności łużyckiej w zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby, m.in. broń, szaty, narzędzia, wiklinowe kosze, ozdoby, czy plecionki. Muzeum zwiedziliśmy razem z przewodnikiem. Uczniowie wzięli udział w warsztatach lepienia naczyń z gliny. Zajęcia wprowadziły nas w tajniki wiedzy o ceramice pradziejowej, a zdobyta wiedza i możliwość obejrzenia replik pradziejowych naczyń pozwoliły nam wykonać własnoręcznie pamiątkę z gliny. Dowiedzieliśmy się kiedy i w jaki sposób powstawały pierwsze formy gliniane, jakimi metodami mieszkanki osiedla biskupińskiego lepiły, ozdabiały i wypalały naczynia. Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym, a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                                                                 Urszula Bordyn

 

Skip to content