Narodowe czytanie w Dużym Długoszu

„Narodowe Czytanie” to największa kampania promująca czytelnictwo. Dzięki tej inicjatywie propaguje się klasykę polskiej literatury. To artystyczne wydarzenie już od 12 lat w całej Polsce gromadzi ludzi, którzy mogą poczuć się częścią czytelniczej wspólnoty.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Następnie odbyło się czytanie „Lalki” Bolesława Prusa, dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W kolejnych latach sięgano po „Quo vadis” tegoż autora, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Nowele polskie”, „Balladynę” J. Słowackiego czy „Moralność pani Dulskiej”. Następnie w Roku Romantyzmu Polskiego 2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W tym roku finał projektu odbędzie się w sobotę 9 września 2023 r. Uznano, że najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, czyli „Nad Niemnem”, stanie się lekturą tegorocznej edycji. W Zespole Szkół Katolickich „Narodowe Czytanie” odbyło się 8 września. W piątkowy poranek, z inicjatywy Pani Wicedyrektor Bożeny Sobierajskiej, uczniowie i nauczyciele Długosza spotkali się, by wspólnie czytać i słuchać wybranych fragmentów „Nad Niemnem”. Przepiękna aura i sprzyjające okoliczności przyrody pozwoliły nam spotkać się z wybranymi klasami na dziedzińcu szkoły wśród traw i krzewów, niczym w nadniemeńskiej krainie. Uroczystość zainicjowała Pani Sławomira Lewandowska, przypominając słuchaczom ideę przyświecająca akcji „Narodowego Czytania”. Ponadto przeczytany został list Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy, którego fragment przytaczamy poniżej:

 To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Byliśmy oczarowani pięknem ojczystego języka, zaskakującymi zdarzeniami, opisami nadniemeńskich krajobrazów i bogactwem kresowej przyrody. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, utwór kojarzy się z Mickiewiczowskim „Panem Tadeuszem”. Z całą pewnością dzisiejszy literacki poranek na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dzisiejsza celebracja piękna literackiego potencjału języka ojczystego nie byłaby możliwa, gdyby nie wysiłek i zaangażowanie kilku osób, poczynając od p. wicedyrektor Bożena Sobierajska, która zgłosiła naszą szkołę do programu “Narodowe czytanie”. Serdecznie dziękuję również Paniom: Annie Taberskiej, Aleksandrze Michalak, Lidii Wiśniewskiej, Sylwii Pietrzak, a nade wszystko Pani Sławomirze Lewandowskiej za życzliwość, serce i poświęcony czas.

Wioletta Piasecka – koordynator szkolny

Skip to content