“Maryjo Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam …” – zakończenie nawiedzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

W szczególnie niezwykłym czasie – Dniu Niepokalanego Poczęcia Maryi 8 grudnia br., miało miejsce uroczyste dziękczynienie i pożegnanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Po porannej Mszy św. obraz z kaplicy szkolnej został przeniesiony na salę gimnastyczną, którą wypełnili uczniowie szkoły podstawowej kl. 5-8 oraz liceum wraz z nauczycielami i przybyłymi gośćmi. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Ojciec Dariusz Nowicki, który przybył z Jasnej Góry od tronu Matki Bożej. Msza św. była dziękczynieniem  za nawiedzenie oraz prośbą o potrzebne łaski dla całej społeczności Długosza. Słowo Boże do zebranych skierował o. Dariusz, który omówił  historię peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Podkreślił, że na wezwanie wiernych „Maryjo przyjdź do nas”, „Maryjo kochamy Ciebie”, bł. Kardynał Stefan Wyszyński zapoczątkował ponad 60 lat temu nawiedzenie po całym naszym kraju, nazywamy  go  Ojcem peregrynacji. Podczas homilii Ojciec Dariusz Nowicki zadawał pytania uczniom związane z peregrynacją i otrzymywał trafne odpowiedzi.  Na zakończenie homilii podkreślił, że wizerunek Matki Bożej jest cudowny przez omdlenie przez wiernych oraz otrzymane łaski. Nawiązał także do wyjątkowej chwili dzisiejszego dnia jubileuszu Apelu Jasnogórskiego: ,,Maryjo Królowo Polski jestem przy Tobie Pamiętam, Jestem przy Tobie czuwam” , który wygłaszany jest od 70 lat o godz. 21.00 przez wiernych, i zaprosił do jego praktykowania.

Dziękczynieniem za dar odwiedzenia w naszej szkole Matki Bożej Częstochowskiej  było wspólne uroczyste odśpiewanie Hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” przez wszystkich obecnych. Następnie obecni na uroczystości Wojownicy Maryi złożyli Akt Poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi w Jedności z Sercem Jezusa. W imieniu całej wspólnoty szkolnej słowa wdzięczności za dar odwiedzenia Matki Bożej  napisane listem wypowiedziała uczennica klasy 5a Gabrysia Małachowska. Oto ich treść:

Droga Maryjo, Mam na imię Gabrysia i mam jedenaście lat. Bardzo trudno było mi napisać ten list. Nigdy się do Ciebie pisemnie nie zwracałam. Często modlę się, ale to zupełnie coś innego – rozmawiać w myślach jest znacznie łatwiej. Droga Maryjo, jesteś Królową Polski. Wysłuchujesz wielu bardzo ważnych próśb i modlitw: o opiekę dla naszego kraju, zdrowie dla osób bardzo chorych. Mimo to, chciałabym się podzielić moimi uczuciami. Kochana Maryjo, mogłaś mnie poczuć szczególnie blisko podczas zeszłorocznych wakacji, kiedy wybraliśmy się z rodzina do Medjugorie. Zaplanowaliśmy spacer na górę objawień. Moje serce było wtedy bardzo uradowane i całe wnętrze wypełnił pokój i radość! Mama opowiadała mi o swojej prababci, która modliła się do Ciebie odmawiając różaniec i śpiewając pieśni maryjne. Razem uczestniczyły w nabożeństwach majowych. Myślę, że te modlitwy oraz pieśni przy kapliczkach, krzyżach przydrożnych, ukazują uwielbienie dla Ciebie, Królowej Polski. To taki nasz zwyczaj – prosty, ale wyjątkowy! Razem z mamą staramy zbliżać się do Ciebie droga Maryjo. Szczególnie uwielbiamy nabożeństwa majowe przy krzyżu przydrożnym, to pewnie dzięki prababci, która zaszczepiła miłość do Ciebie u mamy. Uwielbiam pieśni, które wtedy śpiewamy. Myślę że one najbardziej oddają wiarę i miłość – „Chwalcie łąki umajone”, to piękna pieśń i tak chciałabym zakończyć ten list: „I co czuje i co żyje, niech z nami sławi Maryję!” 

Bardzo Cię Kocham  Maryjo!

Gabrysia

Na zakończenie ks. Dyrektor dr Jacek Kędzierski podziękował za peregrynację i zawierzył Matce Bożej całą wspólnotę ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Wykonano wspólną  pamiątkową fotografię z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie ks. Dyrektor wraz z delegacją: ks. Adamem Zielińskim, ks. Marcinem Ziółkowskim i delegacją uczniów oraz piszącą te słowa Bożeną Sobierajską odprowadził obraz do Seminarium Duchownego we Włocławku.

Bożena Sobierajska

 

Skip to content