Dzień Dziecka w Dużym Długoszu

Uczniowie Dużego Długosza w tym roku świętowali Dzień Dziecka nieco później, bo w poniedziałek 3. czerwca, ale jak co roku nie zabrakło dla nich atrakcji kładących nacisk na to, co w tym dniu powinno być dla nich najważniejsze: integrację połączoną z edukacją rozrywkowo-kulturalną.

Wyjście na seans „Mój pies Artur” uczniów kl. IA, IIB, IIC, IID, IIIA, IIIC LO oraz 5c SP

Połączone siły licealistów oraz reprezentacji uczniów szkoły podstawowej wybrały się do Multikina na seans „Mój pies Artur”. Była to pouczająca historia inspirowana autentycznymi wydarzeniami.

Zmagania czteroosobowej drużyny uczestników Mistrzostw Świata w Rajdach Przygodowych (trekking, jazda na rowerze, wspinaczka, pływanie kajakiem), osadzone w wymagających terenowo realiach Dominikany, obfitowały w lawinę emocji związaną z pokonaniem blisko 700 km trasy podczas morderczej, blisko 10-dniowej rywalizacji. Film poruszał takie kwestie jak umiejętność wypracowywania kompromisów w grupie, zdolność do poświęcenia własnego „ego” na rzecz zbiorowego sukcesu, pokonywanie progu bólu fizycznego, który uczy pokory oraz wytrwałości w obliczu ekstremalnych życiowych wyzwań, ale nader wszystko dbania o przetrwanie drugiego człowieka… a także o los zwierząt! Ważnym bohaterem tej opowieści był tytułowy pies „Artur”, który pomógł nie tylko odkryć w sobie członkom sportowej ekipy pokłady empatii i niezłomności, lecz nader wszystko nauczył autentycznego człowieczeństwa członków tej katorżniczej wyprawy – dzięki niemu to nie zwycięstwo na mecie okazało się prawdziwym sukcesem, ale wspieranie najsłabszych i hołdowanie zasadzie „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

Po filmie można było usłyszeć pozytywne komentarze zarówno od młodszych, jak i nieco starszych „dzieci” na temat ładunku emocjonalnego, jaki niósł ze sobą film, któremu oprócz imponujących plenerów, towarzyszył prawdziwie wartościowy przekaz fabularny, co, mamy nadzieję, pozwoli wynieść z tej filmowej lekcji naukę, która każdemu z nas, bez względu na wiek, wytyczy ścieżkę solidarnego działania na rzecz wspólnego dobra.

Lidia Wiśniewska, Jakub Kostrzewski, Anna Taberska, Artur Jędrzejczak, Joanna Karwowska, Monika Bińczarska, Katarzyna Lewińska, Marzena Żuber.

Piknik klasowy w Parku na Słodowie z udziałem uczniów kl. 8a SP

Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej, wyjątkowej, gdyż jedynej w swym roczniku, postanowili uczcić Dzień Dziecka w formie wyjścia plenerowego, aby w jakże urokliwych okolicznościach natury wspólnie celebrować swoje święto.

Nie zabrakło aktywności fizycznej, zgodnie ze sprawdzoną maksym „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Uczniowie urządzili sobie rywalizację z wykorzystaniem napędzanych siłą własnych mięśni jednośladów, aby poczuć ducha sportowej rywalizacji, która uszlachetnia każde młode serce! Oprócz zmagań sportowych, dało się również słyszeć kojące rytmy muzyki, a nawet śmiałe próby wokalne… kto wie – być może przyszłych gwiazd branży estradowej? Salwom śmiechu nie było końca, a Ci, którym zbrakło sił, mogli nieco podładować swoje akumulatory racząc się przekąskami, lub korzystając z chwili błogiego leżakowania na specjalnie przygotowanych na tę okazję kocykach.

Była to prawdziwa podróż do błogich lat dziecinnych, które niestety przemijają… ale ich sentymentalna moc na zawsze utrwali w sercach uczestników dzisiejszego pikniku miłe wspomnienia związane z beztroską, jaką dzieliliśmy wspólnie przez minionych 8 wspólnych lat drogi prowadzącej ku… nieznanemu.

Wioletta Piasecka

Gra Terenowa

03.06 uczniowie kl. 6a oraz 6b SP wraz z wychowawczyniami (p. Małgorzatą Jaworską-Pomirską oraz p. Emilią Chodołą) wzięli udział w grze terenowej na Słodowie.

Dzieci podzielone na grupy musiały odszukać punkty zaznaczone na otrzymanych mapach, a następnie nanosić na odpowiednich kartach poprawne odpowiedzi. Trasa rozpoczynała się przy Katedrze NMP, a jej koniec miał miejsce w amfiteatrze znajdującym się w Parku im. Henryka Sienkiewicza. Dzięki tej grze nasi Długoszacy mogli rozwinąć takie umiejętności jak chociażby czytanie mapy, wykorzystując przy tym logiczne myślenie. Nie zabrakło jednak dobrej zabawy i wspaniałej atmosfery. Przystąpiliśmy do zdrowej rywalizacji, która rozpaliła w nas ducha walki, pamiętając jednocześnie o zasadach fair-play. Najlepszą z drużyn, która jako pierwsza dotarła do mety i udzieliła poprawnych odpowiedzi, była grupa, którą reprezentowały: Julia Fechner, Zofia Gidaszewska, Alicja Duszyńska oraz Lena Zaborowska, za co należą im się ogromne brawa. Pozostali uczestnicy nie pozostawali długo w tyle i dzielnie przybywali do mety z prawidłowo rozwiązanymi zagadkami.

Podsumowując: uważamy ten dzień za naprawdę udany, ponieważ zyskaliśmy nowe doświadczenia i pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat historii i kultury Włocławka, pamiętając przy tym o dobrej zabawie. Serdecznie dziękujemy za pomoc Pani Katarzynie Fechner, która bardzo aktywnie wspierała nas w organizacji tego przedsięwzięcia.

Małgorzata Jaworska-Pomirska, Emilia Chodoła

Klasowe ognisko IB LO w ogrodach diecezjalnej Caritas

Klasa IB z okazji Dnia Dziecka skorzystała z gościnności Dyrektora Caritas Diecezji Włocławskiej, ks. Jacka Kędzierskiego, który udostępnił nam caritasowy ogród na klasowe ognisko.

Na miejscu powitał nas znany i lubiany przez IB ks. Marcin Ziółkowski, który rozpalił idealne ognisko niczym mistrz ognia w harcerstwie! Po posiłku (a był przygotowany własnoręcznie przez dziewczyny z IB) przyszedł czas na aktywną rozrywkę – grę w badmintona i tańce na świeżym powietrzu. Wybrzmiały więc dźwięki lednickie, ale także słynna belgijka. Wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody i z przepięknym widokiem na naszą włocławską katedrę.

Jesteśmy wdzięczni za wspólny czas, a ja osobiście za wspaniałe zachowanie moich wychowanków, którzy bawili się znakomicie bez nowoczesnych technologii.

Aleksandra Michalak

Wyjazd integracyjny do Torunia klasy IIA LO

W dniu 3.06.2024 r. uczniowie klasy IIA, pod opieką wychowawczyni p. Katarzyny Kwiatkowskiej oraz Pana Dawida Pacholskiego, udali się do pobliskiego Torunia. Tutaj czekała na nich moc atrakcji w postaci zabawy w Escape Roomie “Dom Kłódek”.

Udział w zabawie wymagał  całkowitego skupienia, cierpliwości w działaniu i strategicznego myślenia na każdym etapie gry.  Zespołowe rozwiązywanie skomplikowanych zagadek pod presją upływającego czasu dla klasy informatycznej to nieopisana przyjemność. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po starówce i tradycyjnie wykonanie wspólnej fotografii, tym razem przy fontannie Flisaka na Starym Mieście.

Czas spędzony razem na pewno na długo pozostanie nam w pamięci. Jednocześnie pragniemy podziękować Radzie Rodziców za dofinansowanie naszego wyjazdu.

Katarzyna Kwiatkowska – wychowawca klasy IIA LO

.

 

Skip to content