W objęciach greckich bogów i bohaterów

W dniach 27 maja – 4 czerwca 2024 r. nasi licealiści uczestniczyli w wycieczce do Grecji. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była p. Aneta Pawłowska, a wzorową opiekę nad młodzieżą sprawowali wychowawcy i nauczyciele: p. Anna Baranowska, p. Marta Łodygowska oraz p. Krzysztof Łodygowski.

27 maja we wczesnych godzinach porannych wyjechaliśmy z Włocławka. W ciągu dnia pokonaliśmy drogę wiodącą do Belgradu, gdzie czekał na nas pierwszy nocleg. Rankiem wyruszyliśmy zwiedzać stolicę Serbii – Belgrad. Miasto zachwyciło nas spokojem, czystością  i piękną zabudową tonąca w kwiatach, to tutaj Dunaj spotyka się z Sawą. Wieczorem dotarliśmy do Salonik na nocleg, skąd wyruszyliśmy w stronę Meteorów. To jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Grecji, nie tylko ze względu na ich historyczne i kulturalne znaczenie, ale także ze względu na niezwykły krajobraz, w którym się znajdują. Te klasztorne budowle położone na skalnych formacjach znajdują się w regionie Tesalii, w środkowej Grecji, w pobliżu miast Kalambaka i Kastraki. Obecnie jest ich sześć. W 1988 roku klasztory Meteory zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO z uwagi na ich niezwykły charakter kulturowy i historyczny. Wieczorem dotarliśmy na nocleg.

Kolejny dzień spędziliśmy na plaży. Mogliśmy się wykąpać w Morzu Egejskim i korzystać z uroków słońca, następnie po obiadokolacji zorganizowaliśmy na plaży dyskotekę. W piątek czekały na nas Ateny. Pobyt w stolicy Grecji rozpoczęliśmy od uroczystej zmiany warty pod Parlamentem. Stolica Grecji i jedno z najciekawszych miast w Europie jest znane z takich zabytków jak Akropol, Odeon Herodosa, Grecka Agora, Łuk Hadriana, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, stadion Kalimarmaro oraz  park Zapion. Wszystkie zabytki zrobiły na nas ogromne wrażenie. Następnie, wzdłuż starożytnej Agory i Forum Romanum, przeszliśmy do najstarszej dzielnicy ateńskiej Plaki i późnym wieczorem wróciliśmy do hotelu.

W sobotę po śniadaniu przejechaliśmy Kanałem Korynckim do Myken, gdzie zwiedziliśmy ruiny miasta najstarszej cywilizacji europejskiej oraz domniemanego grobowca Agamemnona. Następnie zwiedziliśmy małe Argolidy, tj. Epidauros z najlepiej zachowanym Antycznym Teatrem na 14 tys. osób. Widownia teatru zachowała się w doskonałym stanie, głównie dlatego, że przez wiele lat przykryta była warstwą ziemi. Teatr słynie z fenomenalnej akustyki. Nawet z najwyższego 55 rzędu widowni doskonale słychać monetę czy pudełko zapałek upuszczone na scenie. W dalszym ciągu dnia dotarliśmy do Nafplio – pierwszej stolicy niepodległej Grecji. Miasto było niezwykle istotnym portem w dawnych czasach. Nie dziwne zatem, że w swojej historii przechodziło z rąk do rąk. Było bizantyjskie, potem tureckie, należało również do Wenecji. W 1822 r., po wyzwoleniu Grecji z rąk Turków, Nafplio stało się na kilka lat stolicą Hellady.

Każdy z nas przywiózł ze sobą wiele wspomnień, wróciliśmy pełni emocji oraz przeżyć, których z pewnością nie zapomnimy do końca życia. Cieszymy się wszyscy z tego niezwykłego czasu. Już planujemy kolejne wyprawy. Z taką grupą naprawdę warto!!! Zintegrowaliśmy się, co zaowocowało nowymi przyjaźniami. Uczestnikom wycieczki za niesamowicie pozytywna energię, zdyscyplinowanie i wyśmienite humory dziękuję w imieniu wszystkich opiekunów. Wychowawcom dziękuję za profesjonalną opiekę nad naszą młodzieżą.

Szczególne słowa wdzięczności składamy p. Januszowi Gajewskiemu za podjęcie  się organizacji tej niezwykłej wyprawy i nie ukrywamy, że z utęsknieniem czekamy na kolejne!!!

Aneta Pawłowska

Anna Baranowska

Krzysztof Łodygowski

 

Skip to content