Wyrusz z Długoszem w przygodę

Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza po raz kolejny został beneficjentem wakacyjnego grantu Fundacji Anwil dla Włocławka – „Wakacje z przygodą”, zakładającego organizację kreatywnego, atrakcyjnego i bezpiecznego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, spędzających wakacje w swoim miejscu zamieszkania.

Projekt „Wyrusz z Długoszem w przygodę” zakłada zorganizowanie pięciodniowych półkolonii, które będą miały na celu realizację atrakcyjnych form spędzania czasu wakacyjnego z uwzględnieniem różnorodnych zajęć edukacyjnych. Projekt przeznaczony będzie dla 140 uczestników zorganizowanych w grupy, w dwóch kategoriach wiekowych do 10 lat i powyżej 10 roku życia; podzielonych na dwa turnusy:

 • 24–28 czerwca 2019
 • 19–23 sierpnia 2019.

Uczestnicy półkolonii będą wcielać się w role odkrywców, by na nowo poznać znane im przedmioty szkolne z zupełniej innej strony. Każdego dnia na uczestników półkolonii czekają liczne przygody:

 • I dzień  – Odkrywamy tajemnice literatury,
 • II dzień – Badamy języki obce,
 • III dzień – Tropimy przyrodę,
 • IV dzień – Łamigłówki, zadania i zagadki logiczne,
 • V dzień – Sportowa przygoda.

W trakcie półkolonii zaplanowano także szereg wyjść kulturalno-edukacyjnych na terenie miasta.

Każdy uczestnik półkolonii będzie miał zapewnione wyżywienie w postaci śniadania
i dwudaniowego obiadu.

Autorami projektu są: p. Sylwia Pietrzak i p. Konrad Trokowski


Zgłoszenia

UWAGA!
Rodzice zgłaszający swoje dzieci na półkolonie muszą obowiązkowo:
 1. Wydrukować kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku.
 2. Zaznaczyć wyraźnie w części I termin turnusu, w którym dziecko weźmie udział. Można zaznaczyć także oba turnusy.
 3. Wypełnić dokładnie część II karty pt. INFORMACJE DOTYCZĄCE UCZESTNIKA WYPOCZYNKU (dziewięć punktów na dwóch stronach 39. i 40.).
 4. Podpisać zgłoszenie na stronie 40.
 5. Zapoznać się z klauzulą informacyjną RODO (jest w tym pliku).
 6. Podpisać klauzulę informacyjną RODO.Informujemy, że karty kwalifikacyjne uczestnika wypoczynku bez zaznaczonego terminu lub terminów turnusu lub bez dwóch (!) podpisów Rodziców (lub Opiekunów) lub posiadające braki formalne (niewypełnione wszystkie pola części II) nie będą brane pod uwagę przy rekrutacji na półkolonie. Poprawnie wypełnione karty kwalifikacyjne proszę składać w sekretariacie ZSK przy ul. Łęgskiej 26 we Włocławku.

Relacja z pierwszego turnusu

W poniedziałek, 24 czerwca, w „dużym” Długoszu przy ul. Łęgskiej rozpoczął się pierwszy turnus wakacyjnych półkolonii „Wyrusz z Długoszem w przygodę”. Ich uczestnicy odkrywali tajemnice literatury.

Program zajęć obejmował zajęcia plastyczne, integracyjne i manualne, konkursy czytelnicze, gry planszowe i ruchowe. Bestseller Proszę!; Przystanek Internet; Czy tu? Czy tam? Czytam! – to tylko niektóre nazwy zajęć, które prowadzili – Daria Lewandowska, Paulina Iwańska, Sandra Iwańska, Joanna Kinasiewicz, Sylwia Pietrzak, Jakub Kostrzewski oraz Konrad Trokowski. Ważnym elementem pierwszego dnia półkolonii był konkurs pięknego czytania.

Tematem przewodnim drugiego dnia półkolonii „Wyrusz z Długoszem w przygodę” były przedmioty przyrodnicze. Dzieci miały możliwość aktywnie uczestniczyć w pokazach doświadczeń chemicznych, zapoznać się z przyrodą całego świata oglądając filmy edukacyjne, rozwiązywać zagadki związane z fauną i florą naszego świata oraz pokazać swoje zdolności plastyczne przedstawiając wizję czterech pór roku. Jeszcze przed obiadem aktywnie spędziliśmy czas na świeżym powietrzu, a ostatni uczestnik opuścił Długosza krótko po godz. 16:00.

Drugi dzień półkolonii „Wyrusz z Długoszem w przygodę” rozpoczęliśmy tradycyjnie zbiórką w świetlicy szkolnej, skąd po omówieniu rozkładu zajęć przeszliśmy do stołówki, gdzie zjedliśmy śniadanie. Po krótkiej przerwie rozpoczęły się zajęcia programowe.

Cztery grupy najmłodsze złożone z dzieci w wieku 6-12 lat naprzemiennie uczestniczyły w następujących zajęciach:

 • pokazy doświadczeń chemicznych objętych podstawą programową kształcenia w gimnazjum z ciekawostkami, jak np. sztuczna krew, świetliki czy skaczące jajko prowadzone przez pana Konrada Trokowskiego,
 • filmy przyrodnicze ukazujące faunę i florę całego świata pod opieką pana Jakuba Kostrzewskiego,
 • prezentacja czterech pór roku na papierze dowolną techniką artystyczną z panią Sylwią Pietrzak,
 • przyrodnicze zabawy edukacyjne wymyślone i przeprowadzone przez panie Sandrę i Paulinę Iwańskie.

Wszystkie dzieci wychodziły z zajęć zadowolone i bogate w nową wiedzę.

Grupa najstarsza wzięła natomiast udział w zajęciach z informatyki i robotyki autorstwa pani Jadwigi Piaseckiej. Uczestnicy mieli możliwość zbudować, zaprogramować i sprawdzić działanie robota. Chociaż te zajęcia trwały trzy godziny zegarowe bez przerwy, to nikt nie był znudzony ani zmęczony.

Po części edukacyjnej drugiego dnia półkolonii „Wyrusz z Długoszem w przygodę” nadszedł czas na zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Całą grupą wyszliśmy na włocławskie Bulwary, gdzie pobawiliśmy się na placu zabaw i zagraliśmy w drużynowe gry piłkarskie. Ok. godz. 14:00 zjedliśmy obiad, a po krótkim odpoczynku w świetlicy, wyszliśmy na szkole boisko i grając w zbijaka, oczekiwaliśmy na rodziców.

Za nami kolejny dzień pierwszego turnusu półkolonii, który odbył się pod hasłem „Kto nie zna języków obcych, nic nie wie o własnym”. Uczestnicy poznawali kultury – Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch – dzięki zabytkom, legendom oraz ciekawostkom historycznym a także piosenkom i bajkom. Autorem zajęć był p. Jakub Kostrzewski wspierany w ich prowadzeniu przez panie – Sylwię Pietrzak, Darię Lewandowską, Paulinę Iwańską i Sandrę Iwańską. Atrakcją dnia było wyjście na kręgielnię, gdzie można było spróbować swych sił nie tylko na torach, ale również w grze w bilard. Nad bezpieczeństwem uczestników półkolonii w drodze do kręgielni oraz do szkoły czuwał dodatkowo nieoceniony p. Andrzej Gołębiewski.

Czwartek, 27 czerwca 2019 poświęcony był rozgrywkom sportowym na dwóch szkolnych salach gimnastycznych i na boisku. Pogoda sprzyjała aktywności ruchowej, gdyż nie było już tak gorąco, a dzieci znakomicie się bawiły.Uczestnicy półkolonii, podzieleni na cztery grupy, rywalizowali w pięciu dyscyplinach:

 • bieg wahadłowy 3 razy 15 m,
 • skoki dodawane,
 • bieg na 200 m,
 • rzuty piłką do celu,
 • tor przeszkód.

Autorami zajęć czwartego dnia półkolonii byli: pani Małgorzata Bajraszewska i pan Józef Nowak, z konkurencje przeprowadzili także: pani Daria Lewandowska, pani Paulina Iwańska, pani Sandra Iwańska, pani Sylwia Pietrzak, pan Andrzej Gołębieski i pan Jakub Kostrzewski.

Po planowych zajęciach sportowych zostało trochę czasu, który wykorzystaliśmy także na zabawy ruchowe. Zagraliśmy w piłkę nożną na małej sali gimnastycznej oraz w piłkę ręczną i zbijaka na boisku szkolnym. Rywalizację sportową kontynuowaliśmy także po obiedzie.

Piątek, 28 czerwca był piątym i zarazem ostatnim dniem I turnusu półkolonii „Wyrusz z Długoszem w przygodę”. Głównymi punktami tego dnia były: wyjście do kina i uroczyste zakończenie naszych pięciodniowych zmagań.

Tradycyjnie po porannym śniadaniu odbyły się planowe zajęcia związane tym razem z matematyką. Uczestnicy podzieleni na pięć grup układali przeróżne figury z klocków, a następnie bawili się domino. Na godz. 11:00 wszyscy udaliśmy się do włocławskiego Multikina, aby obejrzeć film „Sekretne życie zwierząt domowych 2”.

Po projekcji wróciliśmy do szkoły na oficjalne, uroczyste zakończenie półkolonii. Wychowawcy grup: pani Sylwia Pietrzak, pani Paulina Iwańska, pani Sandra Iwańska, pani Daria Lewandowska i pan Jakub Kostrzewski wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i podarunki. Na koniec pani Sylwia Pietrzak z pomocą pana Konrada Trokowskiego dokonała losowania wśród uczniów biletów do kina oraz nagrodziła zwycięzców konkursów: czytelniczego i sprawnościowego.

Z wieloma uczestnikami spotkamy się także na drugim turnusie naszych półkolonii, który zaplanowany jest w dniach 19-23 sierpnia.