Otium post negotium

Świetlica to miejsce na odpoczynek po czasie wytężonej nauki i skupienia. W świetlicy dzieci klas III-VI mają okazję do wytchnienia i zabawy. Są tu książki, kolorowe kredki, materiały plastyczne, szachy, kości opowieści, gry ortograficzne, kolorowanki, paletki do gry w badmintona, tęczowa chusta do zabawy..  Uczniowie rozmawiają ze sobą, bawią się, odrabiają lekcje. Warto też motywować ich do  kreatywnego działania, mającego na celu rozwijania ich  wrażliwości  i wyobraźni. Ważne, aby czas wolny został dobrze spożytkowany, dlatego też zajęcia w świetlicy mają być twórcze, skłaniające uczniów do rozmyślania, filozofowania i uśmiechu.

Nie tak dawno uczniowie mieli za zadanie zbudować wieżę z samych kartek białego papieru ksero. Warunek dodatkowy – wieża wyższa od wychowawcy świetlicy. Z początku niektórzy mali architekci powątpiewali w możliwość zrealizowanie zadania, jednak po jakimś czasie okazało się, że udało się skonstruować wieżę, uwaga… wyższą od Pani Karoliny. Dzieci pracowały wspólnie, podpowiadając sobie nawzajem i pomagając w utrzymaniu każdej pojedynczej kartki.

Główny architekt – wiara w realizację zadania – zakończył pracę na 2,05m!

Radość uczniów z samej zabawy była nieoceniona.

Radość i duma wychowawcy również.

I to nie przypadek! O sukcesie uczniów klasy 3b przeczytałam w jednym z wierszy ks. J. Twardowskiego, proszę przeczytać:

„ Moja święta wiaro z klasy 3b […] wielka i dlatego możliwa[…]”

Wychowawca świetlicy: mgr Karolina Szałek

Galeria zdjęć >>

Skip to content