Muzyczny poranek z Filharmonią Pomorską

W piątkowy poranek uczniowie z klas 4-7 szkoły podstawowej mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach pt. „Muzyczne pisanki, czyli Wielkanoc na Kujawach”. Przybyli artyści z Filharmonii Pomorskiej zaznajomili młodzież z tradycjami Świąt Wielkanocnych. Opowiedzieli o tym, jak niegdyś mieszkańcy Kujaw przygotowywali się do Niedzieli Zmartwychwstania, przypomnieli zatem zwyczaje związane z końcem Wielkiego Postu.

Największe zaskoczenie wzbudziła opowieść o „wybijaniu żuru”. Jak wiadomo, dawniej właśnie żur i śledzie spożywane były przez okres całego postu. Zatem gdy się ten okres kończył, w Wielki Czwartek kawalerowie oblewali żurem drzwi i okna domów, w których mieszkały młode panny na wydaniu. Rozbijano także stare garnki na progu domostw.

Niemałe wrażenie na uczestnikach spotkania zrobiły też „wywołanki dyngusowe”. Polegały one na głośnym wykrzykiwaniu rymowanek niekiedy o rubasznej treści, które opisywały wady i zalety miejscowych dziewcząt. Panny uprzednio „wykupione” przez kawalerów mogły liczyć na pochlebny wierszyk, a te nielubiane były niestety wyśmiewane. To niesamowite, ale te „wywołanki” są do dziś kultywowane w niektórych miejscowościach na Kujawach.

​Oczywiście podczas naszego spotkania nie mogło zabraknąć rozmów o święceniu pokarmów czy tradycji robienia palm do poświęcenia. Uczniowie wiele dowiedzieli się o wierzeniach naszych przodków, np. tego, że poświęcone palmy używano do odpędzania „złych mocy” w domu, zatykano nimi granice pól, chodzono z nimi do bydła, zanoszono na groby.

Te ciekawe opowieści przeplatane były tańcami i muzyką w wykonaniu kujawskiej kapeli. Usłyszeć można było rzewnego kujawiaka, skoczną polkę, a na koniec oberka. Z całą pewnością to poranne muzykowanie z kujawskimi tradycjami będziemy miło wspominać.

Wioletta Piasecka

Skip to content