Światowy Dzień Bez Tytoniu

Światowy Dzień Bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów. W Polsce obchody tego dnia organizowane są od 1991 roku.

Celem tego dnia jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed niszczącymi zdrowie skutkami czynnego lub biernego palenia tytoniu. Zgodnie z danymi  WHO, co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne, których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego). Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki. Jednym z działam profilaktycznych szkoły jest prowadzenie działań służących ochronnie zdrowia społeczności szkolnej.

Uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej w ramach lekcji plastyki pod kierunkiem pani Bożeny Sobierajskiej wykonali plakaty dotyczące tej tematyki oraz przygotowali hasła promujące zdrowy styl życia. Wykonanie prac plastycznych poprzedziła  pogadanka nt. przyczyn i skutków palenia tytoniu i obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. Zapraszamy do obejrzenia e – wystawy.

Bożena Sobierajska

Skip to content