Pokazy rycerskie w Małym Długoszu

W środę 18 maja 2022 roku klasy 1-4 miały okazję przenieść się w odległe czasy i przyjrzeć się z bliska zwyczajom rycerskim oraz poznać wiele interesujących szczegółów z ich życia. A wszystko za sprawą pokazów rycerskich, które miały miejsce w naszej szkole.

Przed południem przybył do nas rycerz w pełnym ekwipunku z okazałym orężem. Pokazał sposoby walki różnymi rodzajami dawnej broni: mieczami, pikami, buzdyganami itp. Podczas pokazu było wielu chętnych, aby zostać giermkami, rycerzami, ale tylko niektórzy mieli siłę podnieść potężny miecz. Rycerz ciekawie opowiadał o kilkunastoletniej drodze dojścia do godności rycerskiej, o przysiędze i kodeksie rycerskim. Dowiedzieliśmy się wiele o życiu w dawnych czasach oraz o okrutnych karach dla ludzi, którzy naruszyli zasady panujące w danej społeczności. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też walki z użyciem dawnej broni.

Wykład był bardzo ciekawy i cieszył się dużym zaangażowaniem uczniów. Była to żywa lekcja historii. Przyjezdny rycerz zaprosił obecnych uczniów w podróż w czasie do wieków, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczami w ręku nie szczędzili wysiłku, by bronić honoru i ojczyzny, kiedy to każdy rycerz spieszył służyć pomocą i bronić damy swego serca.

Ta niezwykle barwna lekcja historii na długi czas zostanie w pamięci każdego jej uczestnika.

Ewa Jackowska

Skip to content