Zielona Szkoła klasy 1aSP

Zielona szkoła to nic innego, jak przeniesienie zajęć dydaktyczno–wychowawczych i opiekuńczych poza ławkę szkolną, w inne, atrakcyjne pod wieloma względami miejsce. Jest to doskonały sposób na kształtowanie umysłu, charakteru i osobowości dziecka.

W dniach 24 oraz 25 maja 2023 r. uczniowie klasy 1aSP wraz z wychowawcą, nauczycielem wspomagającym oraz rodzicem wybrali się na wycieczkę do Ciechocinka.

Celem wycieczki dwudniowej była integracja klasy, doskonalenie samodzielności oraz  planowania własnych działań. Kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie oraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

Program Zielonej Szkoły był bardzo bogaty i zróżnicowany. W pierwszym dniu uczniowie zwiedzali Ciechocinek z przewodnikiem. Zobaczyli m. in. Tężnie Solankowe, Park Zdrojowy, fontannę „Grzybek”, Zegar kwiatowy, fontannę „Jaś i Małgosia”, a także zaśpiewali piosenkę w Muszli Koncertowej. Skosztowali pysznych, tradycyjnych lodów.  W tym dniu na Rancho odbyły się próby umiejętności strzeleckich z wiatrówki. Uczniowie brali również udział w zajęciach sportowych prowadzonych przez animatora, zwiedzili stajnię, zapoznali się z  czynnościami związanym z  hodowlą koni. Poznali zasady bezpieczeństwa w czasie przebywania z końmi. Dużą atrakcją było również wejście do konia trojańskiego skonstruowanego z drewna. Pod koniec dnia odbyło się ognisko z pieczonymi kiełbaskami oraz warsztaty pszczelarskie. Pan pszczelarz zapoznał uczniów ze specyfiką swojej pracy. Uświadomił uczniom znaczenie hodowli pszczół. Na koniec zajęć dzieci wykonały świeczki z wosku, które zapakowały jako prezent dla mam z okazji Dnia Matki.

W drugim dniu odbyły się przejażdżki konne pod okiem instruktorów. Następnie udaliśmy się na wyprawę po przepięknej okolicy tramwajem konnym. Podczas pobytu dzieci relaksowały się na świeżym powietrzu, korzystały z placu zabaw, grały w piłkarzyki oraz ping-ponga.

Pobyt na Zielonej Szkole sprawił, że uczniowie klasy 1a SP uczyli się samodzielności, czynności samoobsługowych, umiejętności współdziałania w zespole oraz stosowania się do ściśle określonych reguł. Pobyt na rancho sprawił im wiele radości, spowodował, że stanowią jeszcze bardziej zgrana grupę rówieśniczą. Była to okazja do praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej na lekcjach.

Podsumowaniem Zielonej Szkoły było stworzenie przez uczniów mapy mentalnej. Dziękujemy pani Barbarze Andrzejewskiej-Glonek, mamie Zosi, za pomoc w opiece nad dziećmi.

Katarzyna Wiśniewska

Skip to content