Wycieczka do Biskupina uczniów klasy 2a SP

Dnia 05.10.2023 r. uczniowie klasy 2a odbyli podróż do przeszłości udając się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Celem wyjazdu było: integracja zespołu klasowego, poznanie miejsc związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczanie, poznanie życia i osady mieszkańców Biskupina.

Po dotarciu na miejsce pani przewodnik oprowadziła nas po Muzeum Archeologicznym. Uczniowie zobaczyli rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkańców. Dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym  zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Uczniowie mogli zobaczyć „od kuchni” życie mieszkańców grodu, którzy trudnili się głównie uprawą roli, hodowlą zwierząt i rzemiosłem. Podczas pobytu w Muzeum Archelogicznym Mali Długoszacy wzięli udział w warsztatach pt. „Garnek na wynos?”- warsztaty lepienia z gliny. Dzięki którym dowiedzieli się w jaki sposób powstawały pierwsze formy. Jakimi metodami mieszkanki osiedla biskupińskiego lepiły, ozdabiały i wypalały naczynia? Natomiast możliwość obejrzenia replik pradziejowych naczyń pozwoliła uczniom wykonać własnoręcznie pamiątki z gliny, które zabrali do swoich domów. Kolejne warsztaty, w których uczniowie klasy 2a wzięli udział zatytułowane zostały „Zostań mieszkańcem pradziejowej osady”. Podczas tej lekcji uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób mieszkańcy pradziejowej osady na terenie dzisiejszego Biskupina zdobywali żywność. Lekcja edukacyjna odbyła się w zrekonstruowanej chacie, w której uczniowie mogli zobaczyć wierne kopie zabytków. Było to niezwykłe doświadczenie.

Na koniec pobytu uczniowie kupili wiele ciekawych pamiątek, które z pewnością niejednokrotnie przywołają wspomnienia z tym historycznym i jakże niezwykłym miejscem. Dziękuję pani Małgorzacie Stasiak oraz pani Ewie Pirogowskiej -Gaspar za pomoc w opiece nad dziećmi.

Katarzyna Wiśniewska

 

Skip to content