Klasa 2b i 2c w Goreniu Dużym

W dniach 21-22 maja 2024 r. uczniowie klas 2b i 2c wybrali się na Zieloną Szkołę do Gorenia Dużego. Miejsce to znajduje się w Gostynińsko–Włocławskim Parku Krajobrazowym. W tym urokliwym miejscu wśród lasów i jezior, korzystając z pięknej słonecznej pogody, dzieci spędziły aktywnie czas zdobywając wiedzę przyrodniczo-ekologiczną.

Oczywiście najwięcej wrażeń dostarczył fakt, że uczniowie po raz pierwszy mieli okazję wspólnie spędzić noc w pokojach, więc potrzebowali dłuższej chwili, by nacieszyć się tą sytuacją. Ciekawą atrakcją okazała się przejażdżka po okolicy Zieloną Kolejką, z okien której dzieci podziwiały piękno polskiej wsi – stare wiejskie chaty, pasące się krowy i kozy oraz las.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły zwierzęta, które „zamieszkują” teren Mini Zoo, a wśród nich: owce, lamy, strusie, kangury, kozy, osiołki oraz kilkanaście gatunków różnorodnych i wyjątkowo barwnych ptaków m.in. strusie, pawie, bażanty, kaczki. Wiele emocji zarówno u chłopców, jak i dziewcząt wywołał survival w lesie. Uczniowie poznali podstawy przetrwania w lesie, nabyli umiejętność poruszania się w plenerze, zapewnienia sobie pożywienia i schronienia oraz udzielania pierwszej pomocy. Z zaangażowaniem budowali szałas i ćwiczyli transport poszkodowanego towarzysza.

Kolejnym punktem wyjazdu były warsztaty edukacyjne „Krajobraz chlebem malowany”, w czasie których dzieci poznały historię powstawania chleba oraz nauczyły się rozróżniać i rozpoznawać rodzaje zbóż i różne rodzaje mąki. Podczas zajęć każdy z uczestników wyrabiał i nadawał kształt swoim bułeczkom, po czym po upieczeniu zjadał je ze smakiem.

Na terenie Zielonej Szkoły dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji, m.in. placu zabaw, boiska do gry w piłkę siatkową i nożną, toru gokartowego. Nasz pobyt wzbogaciły również rozmowy przy ognisku. Otoczenie przyrody sprzyjało budowaniu i rozwijaniu pozytywnych relacji w klasie. Spędziliśmy miło i aktywnie czas na świeżym powietrzu. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę i umiejętności, a przy tym dobrze się bawiliśmy.

Ewa Jackowska

Skip to content