„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.
W holu szkoły zorganizowano wystawę prac uczniów upamiętniającą postać św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wydarzenie to wpisuje się w 130. rocznicę urodzin świętego oraz 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Uczniowie podczas lekcji plastyki, pod kierunkiem pani Bożeny Sobierajskiej, zapoznali się z życiorysem świętego oraz wykonali plastyczne prace konkursowe – portret św. Maksymiliana Kolbe stosując różne techniki malarskie. Konkurs pozwalał odkrywać u uczniów talenty plastyczne, ale przede wszystkim był ciekawą formą zapoznania ich z osobą św. Maksymiliana.
Święty Maksymilian Maria Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli, w diecezji włocławskiej, a zmarł 14 sierpnia 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Był polskim franciszkaninem, misjonarzem, męczennikiem i świętym Kościoła katolickiego. Pod koniec lipca 1941 r. z obozu uciekł jeden z więźniów. W odwecie za tę ucieczkę Niemcy wybrali dziesięciu ludzi na śmierć głodową. Jednym z wybranych na śmierć był Franciszek Gajowniczek, który rozpaczał, że zostawi żonę i dzieci. Wtedy z szeregu wyszedł o. Maksymilian i zgłosił się na śmierć za niego. Św. Maksymilian Kolbe to przykład niezłomnej wiary, poświęcenia i odwagi w obliczu tragedii II wojny światowej. Jego heroiczny czyn, oddanie życia za współwięźnia, przypomina nam, że nawet w najciemniejszych momentach historii możliwe jest wykazanie się najwyższymi wartościami człowieczeństwa. Wojna ukazuje dramat jednostek, bezmiar cierpienia, ale także – jak w przypadku św. Maksymiliana – świętość, która wyrasta ponad nienawiść i zło. To lekcja, że w każdych okolicznościach, nawet najbardziej tragicznych, człowiek ma możliwość wyboru drogi miłości i poświęcenia.
Św. Maksymilian Kolbe był założycielem Rycerstwa Niepokalanej, miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, Radia Niepokalanów oraz klasztoru w Niepokalanowie, który w 1939 roku liczył aż 762 zakonników. Jako pierwszy polski męczennik okresu II wojny światowej został beatyfikowany w 1971 roku, a w 1982 roku kanonizowany przez Papieża Jana Pawła II.
Dnia 26 września Kapituła konkursowa w której skład weszły: s. Maria Kowalik – nauczyciel katecheta oraz pani Lena Chmielewska – nauczyciel bibliotekarz, dokonała wyboru najciekawszych prac plastycznych.
Oto wyniki:
I miejsce
- Aniela Śmigiel kl. 8a
- Rafał Szotkowski kl. 8b
II miejsce
- Adrianna Górczyńska kl. 8c
- Gabriela Małachowska kl. 6a
- Laura Przybysz kl. 8b
III miejsce
- Adrianna Arkuszewska kl. 6a
- Lena Babińska kl. 6a
- Kornelia Idryan kl. 8c
Uroczystego wręczenia nagród dokonał ks. dyrektor Jacek Kędzierski z organizatorem wydarzenia p. Bożeną Sobierajską. Pogratulował on zwycięzcom nieprzeciętnego talentu plastycznego w tak wyjątkowym temacie plastycznym jakim był portret św. Maksymiliana. Bardzo dziękuję ks. dyrektorowi za ufundowane nagrody dla zwycięzców, a kapitule konkursowej za profesjonalny wybór prac.
Laureatom i uczestnikom konkursu gratulujemy talentu plastycznego i życzymy kolejnych sukcesów na niwie artystycznej. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Bożena Sobierajska – organizator wydarzenia