We wtorek 23 września br. na farmie kwiatów ciętych Forest Studio u pani Agnieszki Ligowskiej w Krojczynie odbył się II Plener Malarski im. Henryka Sokołowskiego pt. „Kolory pamięci”. W wydarzeniu wzięło udział 37 uczniów, którzy pod opieką nauczycieli mogli oddać się twórczej pracy w otoczeniu niezwykłego piękna przyrody.
Plener, którego organizatorką była pani wicedyrektor Bożena Sobierajska, był nie tylko okazją do rozwijania umiejętności artystycznych, ale również do przypomnienia sylwetki Henryka Sokołowskiego – malarza, pedagoga, przedwojennego nauczyciela rysunku i plastyki w Gimnazjum Długosza. Był on człowiekiem niezwykle wrażliwym na piękno natury, którą umiejętnie potrafił przenosić na płótno. Jego twórczość wyróżniała się subtelnością i głębokim realizmem, a działalność pedagogiczna pozostawiła trwały ślad w sercach wielu długoszaków. Atmosfera wydarzenia sprzyjała artystycznym inspiracjom. Rozległe pola kwiatów – pełne barwnych dalii, kosmosów i majestatycznych słoneczników – mieniły się w promieniach jesiennego słońca, tworząc naturalną galerię, jakiej nie sposób odtworzyć w murach szkoły. Brzęczące wśród płatków owady, lekki szum wiatru i ciepła, słoneczna pogoda dodawały uroku całemu spotkaniu.
Uczniowie mieli za zadanie uchwycić piękno krajobrazu w dowolnie wybranej technice – powstały więc prace malarskie i rysunkowe, pełne koloru, wrażliwości i świeżości spojrzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do ks. dyrektora Jacka Kędzierskiego oraz Rady Rodziców za wsparcie finansowe tego wydarzenia. Wyrazy wdzięczności należą się również pani Agnieszce Ligowskiej za serdeczne przyjęcie uczestników na swojej kwiatowej farmie i przygotowanie wspólnej uczty przy ognisku, a także pani Kamili Marcinkowskiej i panu Piotrowi Tomaszewskiemu za opiekę nad młodzieżą.
Uroczyste podsumowanie pleneru wraz z koncertem poświęconym Henrykowi Sokołowskiemu odbędzie się w październiku br.
Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich miłośników sztuki i piękna natury.
Bożena Sobierajska – Organizator II Pleneru Malarskiego im. Henryka Sokołowskiego „Kolory pamięci”
















































