Dzień Patronalny św. Jana Pawła – Patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o tym, że św. Jan Paweł II został Patronem naszego województwa. I to właśnie dzień 7 czerwca ustanowiono dniem patronalnym z racji tego, że 26 lat temu Papież Polak odwiedzał tę ziemię w dniach 6-7 czerwca.
Marszałek województwa Pan Piotr Całbecki przesłał dla naszej szkoły egzemplarz aktu nadania Patrona Województwa wystawiony przez  Stolicę Apostolską.
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Długosza uczciła ten wyjątkowy dzień.
Pamiętamy o co prosił nas Jan Paweł II. Musimy przekazywać młodemu pokoleniu, nie tylko anegdoty związane z sylwetką Karola Wojtyły, ale przede wszystkim zwracać uwagę na Jego przesłanie, które wciąż aktualne, wzywa wszystkich – bez względu na wiek – do świętości.
Przypomnieliśmy dziś słowa Papieża, który w Roku Rodziny napisał List do Dzieci:
„W ten sposób dochodzę do sprawy najważniejszej w tym Liście: (…) pragnę powierzyć waszej modlitwie, drodzy mali przyjaciele, nie tylko sprawy waszej rodziny, ale także sprawy wszystkich rodzin na świecie. I nie tylko to. Mam jeszcze wiele innych spraw, które chcę wam polecić. Papież bardzo liczy na wasze modlitwy. Musimy się razem wiele modlić”
Na zakończenie wszyscy odmówiliśmy Zdrowaś Maryjo w intencjach, które nosił w sercu św. Jan Paweł II.
kz
Cała szkoła podstawowa tym dniu była udekorowana w białe i żółte balony, na korytarzach porozwieszano  myśli Świętego Jana Pawła II, przygotowano też wystawę poświęconą sylwetce Papieża Polaka. Kulminacyjnym punktem był uroczysty apel oraz rozstrzygnięcie konkursów:
  1. „Wiedza o św. Janie Pawle II”
  2. „Wewnątrzszkolny Konkurs Plastyczny dot. Świętego Jana Pawła II jako Patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego”
W apelu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, wychowawcy i nauczyciele. Nadanie patronatu nad naszym województwem jest  wydarzeniem precedensowym, ponieważ do tej pory żadne z polskich województw nie posiada oficjalnego patrona kościelnego.
Ponadto była okazja do posłuchania pięknych opowiastek o Janie Pawle II i zaśpiewania ulubionych pieśni papieskich takich jak „Abba Ojcze”, „Cichy zapada zmrok”, „Barka”. Rozdano również dyplomy i nagrody za udział w konkursach zorganizowanych w związku z obchodami uroczystości.
Poniżej podajemy wyniki konkursów:
Konkurs„Wiedzao św. Janie Pawle II”:
W kategorii klas 1-3:
I miejsce – Jan Zarzecki kl. 2b
Przyznano miejsca dla klas:
I miejsce- kl.2a
II miejsce – kl.3a
III miejsce – kl. 3b
W kategorii klas 4-6
I miejsce – Zofia Kwiatkowska kl. 5
II miejsce – Martyna Nencka kl. 5
III miejsce – Zofia Chełminiak kl. 5, Zuzanna Krzywiec kl. 5, Martyna Małecka kl. 6 i Anna Wujec kl. 6
Organizator – opiekun SU Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Długosza we Włocławku Bożena Sobierajska wraz z uczniami SU
Wewnątrzszkolny Konkurs Plastyczny dot. Świętego Jana Pawła II jako Patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
W kategorii SP:
I miejsce – Jakub Kępski, kl.5
II miejsce – Tomasz Wojciechowski, kl. 4b
III miejsce –Hubert Olszewski, kl. 5
Wyróżnienie otrzymał Mateusz Krysztoforski z kl. 2b
W kategorii GM:
I miejsce – Wiktor Kuchta, kl. 2b
II miejsce – Rafał Wierszyło, kl. 1a
W kategorii LO:
Wyróżnienie otrzymała Adrianna Małas z kl. 1A LO
Organizator – Karolina Szałek – wychowawca świetlicy
Uczniom serdecznie gratulujemy!!!
Karolina Szałek
Skip to content