Otwarcie boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw przy szkole podstawowej

„Niech Bóg pozwoli Wam strzelić tego gola,
który jest ostatecznym i autentycznym
przeznaczeniem życia”.

św. Jan Paweł II

Dnia 18 października, w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. Jana Długosza we Włocławku miała miejsce wyjątkowa uroczystość: ks. bp Wiesław Mering dokonał oficjalnego otwarcia i poświęcenia boiska wielofunkcyjnego oraz placu zabaw. W wydarzeniu brali udział dostojni goście: Jarosław Stawiarski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Posłowie Joanna Borowiak i Łukasz Zbonikowski, Radny Rady Miasta Włocławek Jarosław Chmielewski, Marcin Drogorób, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim, Wojciech Pawłowski, przedstawiciel Kuratorium Oświaty oraz przedstawiciele Kurii Biskupiej z ks. prał. Wojciechem Frątczakiem, Wikariuszem Generalnym, ks. prał. Lesławem Witczakiem, Wikariuszem Biskupim ds. materialnych i ekonomem diecezji oraz ks. prał. Arturem Niemirą, Kanclerzem Kurii na czele. Swoją obecnością zaszczycili nas także ks. prał. Jacek Szymański, rektor WSD, ks. prał. Sławomir Deręgowski, Wikariusz Biskupi na rejon włocławski, ks. Michał Krygier, kustosz bazyliki katedralnej, ks. Julian Głowacki, redaktor „Ładu Bożego” i ks. Maciej Jasiński, Proboszcz Parafii św. Józefa w Brzeziu i referent ds. gospodarczych Kurii Diecezjalnej. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli zaprzyjaźnionych firm: Waldemara Gabrusia i Macieja Ostrowskiego z ANWIL S.A. oraz Jacka Kuźniewicza, Prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Byli także rodzice szkoły z Bogną Kopaczewską-Jurewicz, przewodniczącą Rady Rodziców oraz Katarzyną i Bartłomiejem Zarzeckimi na czele. Na wszystkich gości czekali gospodarze uroczystości uczniowie szkoły podstawowej i wychowankowie przedszkola  wraz z dyrekcją i nauczycielami.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i szkolnego,  ks. dyrektor Jacek Kędzierski powitał zebranych i w kilku słowach przybliżył w historię szkoły podstawowej, która została powołana w 2013 r. w 10. rocznicę święceń biskupich ks. Wiesława Meringa w gmachu, w którym w przeszłości mieściło się niższe seminarium duchowne i Liceum im. Piusa X. Ksiądz dyrektor zauważył, że i ta uroczystość wpisuje się w drugi jubileusz Pasterza Diecezji, tj. w 45. rocznicę święceń kapłańskich.

Następnie głos zabrał Sekretarz Stanu Jarosław Stawiarski. „Serce się raduje, gdy patrzę na to boisko” – rozpoczął. Wyraził też radość z owoców wspólnej inwestycji oraz gratulował wspaniałych warunków do nauki i rozwoju, jakie swoim uczniom oferuje nasza szkoła.

Niezwykle ważne słowa skierował do nas ks. bp Wiesław Mering: „Szkoły katolickie są nie tylko po to, żeby uczyły, ale i wychowywały”. Życzył też naszym uczniom, „żeby napotkali na swojej edukacyjnej drodze mistrzów, którzy są kimś więcej, niż tylko nauczycielami, a mistrzom – otwartych, chłonnych, gotowych przyjąć te nauki uczniów”.

Wreszcie nastąpił najważniejszy moment uroczystości. Ksiądz Biskup, wraz z Panem Sekretarzem Stanu, Panią Poseł, Członkiem Zarządu ANWIL, Księdzem Ekonomem i Księdzem Dyrektorem, przecinając wstęgę, otworzyli boisko, a Pasterz Diecezji poświęcił nowy obiekt.

W tym samym momencie dziesiątki kolorowych balonów, trzymanych dzielnie w dłoniach najmłodszych długoszaków, poszybowały w niebo. Szczęśliwi uczniowie wbiegli ochoczo na boisko, gdzie czekali już zawodnicy Klubu ANWIL Włocławek: Szymon Szewczyk i Jarosław Zyskowski, wraz z trenerem, Igorem Miliciciem. Koszykarze przeprowadzili trening z młodymi fanami basketballu oraz rozdali wiele autografów.

W części artystycznej zaprezentowane zostały wiersze i piosenki – również ta, która pozwoliła nam wygrać „Podwórko Talentów NIVEA”.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz dyrektor przekazał Księdzu Biskupowi oraz pozostałym gościom  szczególne podziękowania z pomoc w realizacji inwestycji budowy boiska, placu rekreacyjno-sportowego i placu zabaw. Mali długoszacy zostali obdarowani licznymi prezentami, piłkami, książkami, za co odwdzięczyli się pięknymi różami i wielkim uśmiechem.

Paulina Kłonowska

 

 

Skip to content