Koncert Filharmonii Pomorskiej

Od dawna wiadomo, że „Muzyka łagodzi obyczaje”, czyli wprawia w dobry humor, zbliża ludzi, relaksuje. Słuchamy jej każdego dnia, nie zawsze jednak mamy okazję uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest koncert w filharmonii. Dlatego też, na dobry początek naszych szkolnych spotkań z kulturą wysoką, 30 listopada 2017 r. aula Zespołu Szkół Katolickich zamieniła się w salę koncertową. Tego właśnie dnia odświętnie ubrani  długoszacy z klas IV – VII z ogromną przyjemnością wzięli udział w koncercie, który przygotowali muzycy z Filharmonii Pomorskiej.

Tematem wiodącym była miłość do ojczyzny, czyli „Muzyka z serca płynąca”. Prelegentka, zapowiadając kolejne kompozycje, podkreśliła, że „udamy się w muzyczną podróż w czasie, wsłuchamy się w pieśni i piosenki patriotyczne oraz utwory dedykowane naszej ojczyźnie”. Uczniowie mogli usłyszeć m. in. kompozycje Moniuszki, Chopina, Ogińskiego oraz oczywiście pieśni legionowe, które, jak się okazało, młodzież bardzo dobrze znała. Spotkanie to było też okazją do przypomnienia ważnych wydarzeń z historii Polski, a tym samym takich postaci jak Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski.

Niewątpliwą atrakcją dla naszych młodych melomanów była pogadanka w formie zabawy na temat budowy klarnetu, prowokująca słuchaczy do aktywności. Największe jednak owacje wzbudził polonez, do którego solista filharmonii zaprosił panią wicedyrektor Sławomirę Lewandowską, a w pozostałych parach z powagą kroczyli chętni uczniowie.

Spotkanie z artystami Filharmonii Pomorskiej z pewnością zainspirowało długoszaków do wielu poszukiwań i uwrażliwiło na piękno muzyki, za co serdecznie dziękujemy.

Wioletta Piasecka

Skip to content