Świat nauki w Długoszu – kostka Rubika

Kostka Rubika to zabawka logiczna, która nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Uczy nie tylko logicznego myślenia, ale również kształtuje wyobraźnię, ćwiczy pamięć, trenuje kojarzenie i poprawia koncentrację. Umiejętności te są niezwykle przydatne podczas nauki matematyki czy też na zajęciach technicznych, dlatego też każde dziecko powinno spróbować swoich sił w tej niezwykłej układance. Ważne jest również to, że kostka ta rozwija zdolności manualne, co również jest bardzo przydatne w życiu. Kostka Rubika wymaga znajomości algorytmów, przez co stanowi wyzwanie umysłowe. Uczy cierpliwości, dlatego też polecana jest osobom, które cierpią na nadpobudliwość.

Zabawa kostką polega na tym, by tak ułożyć figury na każdej ścianie, aby wszystkie posiadały jeden kolor. Do samego układania kostki nie ma absolutnie żadnych wymagań i każdy może się tego nauczyć. Jednak każdy, kto miał do czynienia z kostką wie, że nie jest to taka prosta sprawa. Oczywiście ostatecznym kluczem do sukcesu jest duża doza determinacji i treningu.

Uczniowie szkoły podstawowej podjęli takie wyzwanie i w liczbie 26 osób przybyli na warsztaty z kostki Rubika. Nad poprawnością stosowania algorytmów czuwali, szkolni Mistrzowie kostki Rubika: Tymoteusz Rózik, Kornel Weber, Michał Śmigielski i Michał Kopaczyk. Największą popularnością wśród uczniów cieszyły się kostki sześcienne 2x2x2 i 3x3x3 składające się z kwadratów oraz kostka czworościenna Pyraminx, będąca różnokolorowymi trójkątami składającymi się z mniejszych trójkątów. Choć początki były trudne i zabawa początkowo kończyła się ułożeniem jednej lub dwóch ścianek, to nasi uczniowie się nie poddali tak łatwo. Potraktowali kostkę jako zabawę. Czerpali radość z samego układania. Uczestnicy zajęć zaprzyjaźnili się z sobą. Wymieniali się uwagami na temat kostek, żartowali. W drugiej części zajęć wielu osobom udało się ułożyć całą kostkę jeden raz, a potem jeszcze raz … Byli i tacy, którzy nauczyli się układania dwóch różnych kostek. Nasi Mistrzowie zaprezentowali swoje umiejętności, układając kostki: sześcienną 4x4x4, Skewb, ShengShou Mastermorphix, ShengShou 2×2 Mirror, Ivy Cube Black. Jeden uczeń ułożył aż 16 różnych kostek. Myślę, że największą nagrodą dla uczestników zajęć była satysfakcja z samodzielnego ułożenia kostki i towarzysząca temu radość. Mimo, iż ta zabawa nie jest łatwą, uczniowie byli jednomyślni: kostka Rubika jest bardzo dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu.

Dziękuję wszystkim za dobrą zabawę! Życzę wytrwałości i cierpliwości podczas zabawy kostkami Rubika.

Emilia Chodoła

Skip to content