Świat nauki w Długoszu – robotyka

We wtorek i środę (15 i 16.01.2019 r.) w pracowni komputerowej uczniowie starszych klas SP, gimnazjum i liceum brali udział w warsztatach z robotyki, będących częścią projektu finansowanego z grantu Fundacji „ANWIL DLA WŁOCŁAWKA” w ramach III edycji programu „Uczę się z ANWILEM”.

Każdy dwuosobowy zespół miał do dyspozycji zestaw podstawowy i rozszerzony klocków LEGO MINDSTORMS Education EV3, a w nim mikrokontroler, silniki, czujniki (dotyku, koloru, ultradźwięków, żyroskop), przekładnie, koła, osie i inne techniczne składniki. Część uczniów budowała roboty w oparciu o podaną instrukcję, a potem je udoskonalała. Ale byli i tacy, którzy od początku tworzyli zaawansowane mechanicznie konstrukcje według własnych pomysłów.

Korzystając z intuicyjnego języka graficznego dedykowanej aplikacji, uczniowie tworzyli oprogramowanie na komputerach, a następnie przesyłali je do mikrokontrolera, który sterował robotem. Najbardziej emocjonującą częścią zajęć było testowanie, czy robot został prawidłowo wykonany i zaprogramowany, które inspirowało do wprowadzania zmian w oprogramowaniu. Był też czas na eksperymenty. Niektóre roboty, sterowane przez uczniów, próbowały walki ze sobą.

Była to wspaniała i inspirująca zabawa i nauka w jednym, podczas której uczniowie poznawali zagadnienia z informatyki i mechaniki. Uczestnicy pracowali w atmosferze twórczej aktywności i kreatywności.

Jeden z zespołów przedłużył swoje warsztaty i jeszcze trzeciego dnia prowadził eksperymenty ze swoim robotem.

Jadwiga Piasecka i Grzegorz Matusiak

Skip to content