Międzynarodowy Dzień Książki

Dnia 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki. Z tej okazji klasa 1a wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza na spotkanie z ilustratorką książek panią Agnieszką Żelewską.

Pani Agnieszka Żelewska zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci i szyciem unikatowych zabawek. Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie prestiżową i najważniejszą w naszym kraju nagrodę Polskiej Sekcji IBBY. IBBY (International Board on Books for Young People) – jest międzynarodową organizacją non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953 r.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak powstaje książka. Ile wymaga nakładu pracy, by trafiła do naszych rąk. Zapoznali się również z wieloma technikami, dzięki którym mogą powstawać ilustracje do książek.

Po wysłuchaniu wszelkich wskazówek dzieci z ochotą przystąpiły do samodzielnej pracy. Uczniowie tworzyli własne komiksy oraz wymyślone postacie i historie. Wykonali również swoją postać przy użyciu różnych materiałów, włóczek, kolorowego papieru. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością w wykonaniu swoich prac.

Na koniec spotkania pani Agnieszka Żelewska wpisała nam się do książki, którą ilustrowała. Z radością zabraliśmy ją do klasy, by poszerzyć zasób naszej klasowej biblioteczki. Być może kiedyś w przyszłości ktoś z naszych Długoszaków również odkryje zamiłowanie do wykonywania ilustracji do książek.

Dziękujemy pani Urszuli Bordyn – wychowawcy świetlicy – za pomoc w czuwaniu nad bezpieczeństwem dzieci.

Katarzyna Matuszewska

Skip to content