Sztuka zamiast…

Na zaproszenie Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku uczniowie klasy 6c, wraz z wychowawczynią klasy panią Emilią Chodołą i panią Bożeną Sobierajską – pedagogiem szkolnym, wzięli  udział w plastycznych warsztatach profilaktyczno-twórczych pt. „Sztuka zamiast…”
.

Celem warsztatów była edukacja oraz kształtowanie pożądanych postaw przez sztukę i twórcze działania. Warsztaty twórcze poprzedziło zwiedzanie wystawy „Zwierzyniec” pod kierunkiem pana Jerzego Jabczyńskiego. Wystawa ta odnosi  się do jednego z pierwszych tematów, jaki zaistniał w sztuce, i niezmiennie jest żywy i zrozumiały. Ptaki, zwierzęta domowe, dzikie, owady, stwory fantastyczne przedstawione zostały w różnych technikach. Podziwialiśmy relacje ludzi i zwierząt zilustrowane przez Darię Solak, “portrety” zwierząt gospodarskich namalowane przez Iwonę Kruszczyńką, ilustracje zwierząt z różnych stron świata Justyny Styszyńskiej oraz obrazy Adama Zapory. Oglądaliśmy również ceramiczne rzeźby Janusza Bisagi, fotografie bawiących się psów Taidy Tarabuły oraz fantazje malarskie ze zwierzętami Mariusza Konczlskiego i smoki – rzeźby Jerzego Jabczyńskiego.

Drugą część warsztatów prowadziła pani Małgorzata Jabłońska. Odbyła się  prelekcja o metalu jako materiale w sztukach plastycznych. Następnie uczniowie zapoznali się z techniką wykonania prac  i  przystąpili pod okiem  pani instruktor do działań twórczych z zastosowaniem  materiałów metalowych. Należy podkreślić, że uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do wykonania prac  wyjątkową techniką. Warsztaty dały możliwość poznania własnych możliwości i zasobów twórczych, wskazały również na trudności w tej dziedzinie.

Z pewnością pozwoliły na rozwijanie umiejętności i zainteresowań, a także okazały się alternatywą w wyborze zachowań i postaw.

Bożena Sobierajska – pedagog szkolny

Skip to content