Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego 2020 r. w ponad 100 krajach na całym świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Nasza szkoła również włączyła się w tę akcję, której nadrzędnym celem jest promowanie pozytywnych zachowań w sieci i współdziałanie w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo.

Od poniedziałku do środy (10-12.02.2020 r.) uczniowie klas V – VII oglądali na lekcjach informatyki film dotyczący cyberprzemocy rówieśniczej. Projekcja przerywana była dyskusją. Celem tych zajęć było podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat cyberprzemocy. Zwróciliśmy uwagę na możliwe konsekwencje cyberprzemocy dla jej sprawców i ofiar, rolę świadków sytuacji związanych z cyberprzemocą oraz na metody rozwiązywania sytuacji związanych z cyberprzemocą. W swoich wypowiedziach uczniowie podkreślali, że pozornie niewinne działanie (np. „polubienie” złośliwych wpisów) może być ogromnym obciążeniem dla ofiar, a przyłączając się do krzywdzących działań, stajemy się sprawcą cyberprzemocy. Istotna jest wiedza, że w trudnych sytuacjach młodzi ludzie mogą zwrócić się m.in. do rodziców, nauczyciela, pedagoga szkolnego lub skorzystać z pomocy konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska. Patronatem honorowym akcję objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Komenda Główna Policji.

Jadwiga Piasecka

Skip to content