Spotkanie ze stomatologiem

„Aż łupa w głowie, kiedy ból zębów przypadnie
Rwać je cyrulikowi nie tak bardzo snadnie
O męczennico, której zęby wybijano
Uśmierz ból spraw by w piekle nimi nie zgrzytano”. 

Modlitwa do św. Apolonii z XVIII w.

Dnia 6 marca br., odbyło się spotkanie uczniów klas V i VI oraz klasy VIII a ze stomatologiem – Panią dr Anną Andrzejewską. Podczas spotkania prelegentka przybliżyła uczniom charakterystykę  zawodu stomatologa oraz opowiedziała o tym jak zostać dentystą. Omówiła cechy jakie powinien posiadać kandydat do tego zawodu nadmieniając, iż powinien być: kompetentny, empatyczny, komunikatywny, korzystać z nowych technologii, wspaniale zarządzać, współdziałać oraz być skutecznym. Nasz gość przypomniał zebranym o zasadach higieny jamy ustnej i prawidłowym szczotkowaniu zębów. Wyżej wymienione zagadnienie zostało zilustrowane filmem z profesjonalnym komentarzem Pani stomatolog.

Prelegentka przybliżyła również sylwetkę św. Apolonii, patronki dentystów, oraz wszystkich cierpiących z powodu bólu zęba. Od wieków wszyscy wierni, borykający się z bólem zębów, zwracają się do św. Apolonii z prośbą o pomoc. Św. Apolonia zginęła w czasach prześladowań chrześcijan w III wieku naszej ery. Relacje historyczne podają, że poganie obcęgami powyrywali jej zęby i spalili na stosie. Ponadto uczniowie poznali prawidłowe zasady higieny jamy ustnej. Pani doktor wprowadziła uczestników w tajniki dbania o zdrowe zęby, zarówno poprzez zdrowe odżywianie, jak i higienę jamy ustnej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi. Pani stomatolog cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania, które zadawali uczniowie jeszcze po spotkaniu. Na koniec uczniowie otrzymali od sympatycznej Pani doktor upominki.

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani dr Annie Andrzejewskiej za poświęcony czas i pouczające spotkanie oraz za profesjonalną współpracę z ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku w zakresie zagadnień profilaktyki stomatologicznej i doradztwa zawodowego.

Bożena Sobierajska – organizator spotkania

Skip to content