Podróże kształcą – wirtualna wycieczka przedszkolaków

8. maja 2020 roku rozpoczęliśmy obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. W tym roku wydarzenie to miało dość nietypowy charakter, gdyż stanowiło wirtualną podróż po trzech różnych od siebie kulturach. Podróże są oknem na świat, pozwalają nam się rozwijać oraz rzucają nam nowy charakter rzeczywistości poszerzając tym samym nasze poznawcze horyzonty. Nawet najkrótsza wizyta poza naszym stałym miejscem zamieszkania stanowi szereg doznań. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy tylko do innego miasta czy do innego państwa. Podróż jest swego rodzaju eksperymentem – mamy grupę kontrolną w postaci naszych rodaków oraz grupę eksperymentalną w postaci innych narodowości. Co sprawdzamy w tym eksperymencie? Codzienne życie. A więc jesteśmy badaczami – badaczami kultury, religii, obyczajów, języka i ogólnego funkcjonowania innych ludzi.

W tym roku dzieci z naszego przedszkola mogły odwiedzić Włochy i poznać ich najpiękniejsze miejsca, zbadać z czego słyną i poznać podstawowe zwroty języka włoskiego. Następnego dnia wyruszyliśmy w podróż do słonecznej Hiszpanii, by zasmakować ich temperamentu dzięki poznaniu tańców zwyczajowych, sławnych ludzi oraz przepysznych potraw. Ostatni dzień naszego weekendowego wyjazdu spędziliśmy we Francji, gdzie rozkoszowaliśmy się wykwintnymi potrawami, słuchaliśmy oryginalnej wersji kultowego “Panie Janie”, a wszystko zwieńczyliśmy tańcem. 

Mam nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie udało rozbudzić się w naszych przedszkolakach duszę podróżników – będą oni zawsze otwarci na świat oraz z szacunkiem wypowiadać się o ludziach innych nacji, a ich dziecięca ciekawość świata będzie prowadzić ich przez życie.

“Traveling – leaves you speechless then turns you into a storyteller.”
“Podróżowanie sprawi, że zaniemówisz z wrażenia, a potem zamienisz się w gawędziarza.” – Ibn Battuta

                                                            Ksenia Kwiatkowska

Skip to content