Ciekawa chemia: dwutlenek węgla in situ nascendi pompuje balon

Lekcje chemii w siódmej klasie szkoły podstawowej mają na celu przede wszystkim zainteresowanie uczniów tym przedmiotem oraz wzbudzenie w nich ciekawości poznania nowych zjawisk. Reakcję sody z octem, w wyniku której powstaje dwutlenek węgla, można wykorzystać jako sposób napełnienia balonu.

Uczniowie chętnie i kreatywnie podeszli do zadania dodatkowego. Efektami ich pracy są amatorskie filmiki prezentujące sposób wykonania, obserwacje i wnioski płynące z przeprowadzonej reakcji sody z octem. Powstający dwutlenek węgla od razu napełnił balony, co wyglądało dość efektownie. Gaz ten otrzymywano i wykorzystywano natychmiast w miejscu otrzymania, co w terminologii laboratoryjnej określamy mianem “in situ nascendi”. W trakcie wykonywania doświadczenia uczniowie bardzo dobrze się bawili, choć nie obyło się bez problemów technicznych.

Dwa przykładowe filmiki, będące dziełem uczniów naszej podstawówki, zamieszczamy poniżej. Miłego oglądania!

Konrad Trokowski

Skip to content