Ciekawa chemia: dwutlenek węgla in situ nascendi pompuje balon

Lekcje chemii w siódmej klasie szkoły podstawowej mają na celu przede wszystkim zainteresowanie uczniów tym przedmiotem oraz wzbudzenie w nich ciekawości poznania nowych zjawisk. Reakcję sody z octem, w wyniku której powstaje dwutlenek węgla, można wykorzystać jako sposób napełnienia balonu.

Uczniowie chętnie i kreatywnie podeszli do zadania dodatkowego. Efektami ich pracy są amatorskie filmiki prezentujące sposób wykonania, obserwacje i wnioski płynące z przeprowadzonej reakcji sody z octem. Powstający dwutlenek węgla od razu napełnił balony, co wyglądało dość efektownie. Gaz ten otrzymywano i wykorzystywano natychmiast w miejscu otrzymania, co w terminologii laboratoryjnej określamy mianem „in situ nascendi”. W trakcie wykonywania doświadczenia uczniowie bardzo dobrze się bawili, choć nie obyło się bez problemów technicznych.

Dwa przykładowe filmiki, będące dziełem uczniów naszej podstawówki, zamieszczamy poniżej. Miłego oglądania!

Konrad Trokowski