“Wiek nie jest przeszkodą – nauki ścisłe dla każdego” – chemiczny dzień pierwszy

Ponad 50 uczniów uczestniczyło w pierwszym dniu chemicznych zajęć prowadzonych w ramach projektu edukacyjnego “Wiek nie jest przeszkodą – nauki ścisłe dla każdego” realizowanego wspólnie z Fundacją “Anwil dla Włocławka”. Najpierw uczestnicy wzięli udział w interaktywnym wykładzie popularnonaukowym o życiu i osiągnięciach Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie, a następnie, w grupach, przygotowali test i krzyżówkę dotyczącą tego słynnego polsko-francuskiego małżeństwa.

Wszyscy wiedzą, że Maria Skłodowska-Curie, wspólnie z mężem, odkryła rad i polon, większość życia spędziła we Francji, a za swoją pracę naukową otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że Maria była pacyfistką, jak ognia unikała sławy i rozgłosu, uwielbiała jazdę na rowerze, znała Jeana Perrina i Alberta Einsteina, jako jedna z pierwszych kobiet została profesorem uniwersyteckim i zdała prawo jazdy, a jedna z jej córek dożyła wieku 103 lat. Skłodowska-Curie żyła w czasach trudnych nie tylko pod względem politycznym, ale przede wszystkim dla kobiet. Pierwszą Nagrodę Nobla otrzymać miał tylko jej mąż Piotr, ale zagroził, że bez żony jej nie przyjmie. Drugie największe naukowe odznaczenie dostała już po śmierci Piotra, ale przy wyraźnej niechęci części środowiska naukowego, któremu pomyliły się sprawy zawodowe z tymi prywatnymi. Ta wielka polska uczona zmarła w wyniku choroby popromiennej, która rozwinęła się u niej po długoletnim narażeniu na promieniowanie. Skłodowska-Curie do końca życia nie chciała przyjąć do wiadomości faktu, że odkryta przez nią promieniotwórczość naturalna może także zabijać.

Drugą część poniedziałkowych zajęć w ramach projektu “Wiek nie jest przeszkodą – nauki ścisłe dla każdego” stanowiła praca własna uczestników podzielonych na grupy. Tworzyli oni test jednokrotnego wyboru złożony z dziesięciu pytań o życiu i osiągnięciach małżeństwa Curie. Następnie mieli za zadanie opracować krzyżówkę w formie logogryfu z pionowym hasłem “Maria Skłodowska-Curie”. Przy ocenianiu, największy nacisk położony zostanie na poprawność merytoryczną, stylistykę wykonania i kreatywność. Najlepsi otrzymają nagrody książkowe, które wręczone zostaną najszybciej, jak to tylko będzie możliwe.

Konrad Trokowski

Skip to content