Tworzymy przez cały rok!

„Pośród nocy cichej w sukience z płótnianek

Ku wioszczynie lichej idzie niebios Pani (…)

Ona to płomieniem Gromnicznej światłości

Zimę w wiosnę zmieni, smutek w pieśń radości”.

 

Antoni Leśniak „Gromniczna gaździna

 

W ramach lekcji plastyki uczniowie klas czwartych Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Długosza, pod kierunkiem pani Bożeny Sobierajskiej, wykonali techniką pastelową prace plastyczne, których hasło przewodnie brzmiało: “Tworzymy przez cały rok – Matka Boska Gromniczna”.

Lekcja plastyki odbyła się drugiego lutego, co było wyjątkową okazją nawiązania do obchodzonego w Kościele Katolickim Święta Ofiarowania Pańskiego, ustanowionego na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich Syna Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej. Była ona także okazją do analizy obrazu pędzla Giovanniego Belliniego „Ofiarowanie Chrystusa w Świątyni” z XV w. Uczniowie dowiedzieli się, że Święto Ofiarowania Pańskiego zamyka cykl obchodów Świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich. W Polsce owo święto nosi wyjątkową nazwę Matki Boskiej Gromnicznej, zgodnie z opisem polskiego etnografa, folklorysty i historyka Zygmunta Glogera. W tym dniu wierni przynoszą z sobą do kościoła woskowe świece w celu ich pobłogosławienia. Płonąca świeca jest znakiem kroczenia przez życie z Jezusem, który jest światłością świata. Ludowe obrazy przedstawiały Matkę Bożą Gromniczną ze świecą i dzieciątkiem lub z “towarzyszącymi” Jej wilkami.

Podczas zajęć on-line uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa świecy – gromnica. Wywodzi się ona od słowa „grom”, bowiem świece zapalano  w czasie burzy i modlono się do Matki Boskiej o oddalenie piorunów. Z  tą tradycją była związana również legenda, która głosiła, że Maryja uratowała wilcze szczenię przed ludźmi, którzy chcieli je skrzywdzić. Poprzez światło gromnicy wierzono, że Maryja chroni wilki przed ludźmi, ale również ludzi przed wilkami. Poza tym w tradycji ludowej znanych było wiele powiedzeń  związanych ze Świętem Matki Bożej Gromnicznej typu „Gdy w Gromniczną pięknie wszędzie, tedy dobra wiosna będzie”; “Gdy w Gromniczną jest ładnie, dużo śniegu jeszcze spadnie”; “Gdy w Gromniczną z dachów ciecze, zima jeszcze się przewlecze”; “Na Gromniczną Pan Bóg daje czasem mróz, czasem roztaje”; “Gdy słońce świeci na Gromnicę, to przyjdą mrozy i śnieżyce”.

Wykonane prace plastyczne uczniów prezentowane na e-wystawie przekazujemy jako dar dla Wszystkich osób konsekrowanych, obchodzących Światowy Dzień Życia  Konsekrowanego.

Bożena Sobierajska

Skip to content