“Jesienią, jesienią sady się rumienią”

Rozmawiamy o polskich, jesiennych sadach w  świetlicy szkolnej.

W dniach 25-27 października 2021 r. odbyły się w świetlicy szkolnej Małego Długosza zajęcia poświęcone tematyce polskich sadów – dzieci dowiedziały się jak wyglądają sady jesienią, jakimi bogactwami obdarzają nas o tej niezwykłej porze roku i jaka jest ich rola oraz znaczenie.

Pierwszego dnia podczas trwających zajęć świetlicowych uczniowie klas 1 i 2 SP mieli za zadanie wykonać metodą wydzieranki jesienne owoce i warzywa. Dzieci z klas 1-2 jak zawsze wspaniale poradziły sobie z tym zadaniem – prace plastyczne naszych Długoszaczków były piękne i bardzo estetycznie wykonane.

Uczniowie klas 3-4 SP mieli za zadanie po uważnym przeczytaniu fragmentu Księgi II “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – fragment ten to poetycki opis sadu w Soplicowie – przedstawić w formie plastycznej własne wyobrażenie sadu soplicowskiego na podstawie powyższego utworu. Uczniowie tych klas również świetnie poradzili sobie z wykonaniem tematycznej pracy plastycznej.

Drugiego dnia podczas trwających zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie klas 1-2 SP, jak również uczniowie klas 3-4 SP zmierzyli się z zadaniem, które polegało na rozszyfrowaniu przez nich specjalnego kodu – były to zajęcia z cyklu: Kodowanie na dywanie. Uczniowie wszystkich wyżej wymienionych klas bezbłędnie poradzili sobie z odkodowaniem prac, czego efektem były prace przedstawiające jesienne owoce.

W trzecim i ostatnim dniu naszych zajęć świetlicowych uczniowie klas 1-2 SP wysłuchali z wielkim zainteresowaniem popularnego i bardzo lubianego przez dzieci wiersza Jana Brzechwy: “Na straganie”.

Po uważnym wysłuchaniu przez dzieci wiersza, nauczyciele świetlicy przydzielili im role poszczególnych warzyw jesiennych, czyli bohaterów utworu Jan Brzechwy. Dzieci z wielkim przejęciem i ogromnym zaangażowaniem podjęły się tego niełatwego zadania. Wszyscy uczniowie poradzili sobie doskonale i wielu z nich ujawniło przy tym zadaniu swoje wielkie talenty recytatorskie.

Uważamy, że te trzydniowe zajęcia świetlicowe z cyklu: Jesień w sadzie” przyniosły naszym uczniom wiele uśmiechu na twarzy, radości i satysfakcji płynącej z faktu, że tak dobrze wykonali zadania. Dla nas wszystkich był to bardzo miło i dobrze spędzony czas.

Dominika Jankowska

Skip to content