„Non possumus” – spektakl o życiu i działalności bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w wykonaniu wychowanków internatu

W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych wychowankowie internatu przygotowali spektakl “Non possumus” – życie i działalność błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wybrana do przedstawienia postać nie była przypadkowa, gdyż trwamy w roku szczególnej pamięci o Prymasie Tysiąclecia, a także Jego beatyfikacji, która miała miejsce 12.09.2021r.

W rolę aktorów wcielili się: Kamil Żelski – kardynał Stefan Wyszyński, Łukasz Marcinkowski – prezydent Bierut, Mateusz Lisiak – generał, Michał Biernacki – św. Jan Paweł II, kapelan prymasa – Mateusz Małecki, siostra zakonna – Marta Bronikowska, pracownik pałacu prezydenta – Oliwier Wiliński, pracownicy Urzędu Bezpieczeństwa – Bartek Witkoś i Robert Morzycki. Recytowały: Julia Brzezińska (narrator), Julia Majchrzak, Kornelia Frankiewicz i Alicja Przybylska. Śpiewała: Lidia Orłowska oraz Wiktoria Stasiak. Nie sposób w kilkadziesiąt minut przedstawić wszystkie najważniejsze momenty z życia tak ważnej postaci. Choć w kilku urywkach chcieliśmy przekazać mądrości, które mogą być dla nas życiowym kierunkowskazem.

Z uwagi na pandemię, na to wydarzenie mogliśmy zaprosić tylko i wyłącznie najbliższe otoczenie: wychowanków i wychowawców internatu na czele z panią kierownik Anetą Wąsik, księży: ks. Jacka Butę oraz ks. Adama Zielińskiego, a także księdza dyrektora Jacka Kędzierskiego oraz panią Zofię Kędzierską. Naszym celem było przybliżenie tej wybitnej postaci, ale także wzbudzenie refleksji, i pobudzenie do hołdowania dobrym wartościom. Biorąc pod uwagę przemówienie księdza dyrektora, pani kierownik i dobre słowa płynące od odbiorców ufamy, że cel został osiągnięty.

Agnieszka Lasota-Staszak
wychowawca internatu

Skip to content