Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”

Henryk Sienkiewicz

Październik- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych za nami, czas więc na podsumowanie.

  • „By osiągnąć szczyt stajemy na przeczytanych książkach”,
  • „Biblioteka – siłownia dla mózgu”,
  • „W zalewie informacji wyluzuj się z książką”,
  • „King Kong w bibliotece – czytanie łagodzi obyczaje”,
  • „Skup się i wysil umysł. Czytasz to? Więc dowiesz się, kim jesteś i jak chcesz postrzegać świat. Poznasz czynność będącą kluczem do wszystkiego, co chcesz osiągnąć. Tajemnicą ludzi, którzy wiedzą więcej. Znajdziesz to w książkach. Biblioteka zaprasza”.

Na takie hasła, umieszczone na plakatach w szkolnych korytarzach, zareagowało wielu uczniów, którzy odnaleźli drogę do biblioteki i skorzystali z jej zasobów. Byli też tacy, którzy przychodzili do czytelni po ciszę, spokój, żeby skutecznie odciąć się od wirtualnego świata  lub, tak jak Ulka Ulewicz i Gabrysia Trojanowska, żeby zagrać w szachy, wymagające dużego skupienia. W tegorocznym październiku z głośników w wypożyczalni sączyła się muzyka Fryderyka Chopina, trwał bowiem XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, kompozytora, który w bibliotece także ma swoje godne miejsce.

Uczniowie klasy 5 c wydali na zajęciach w bibliotece swoją pierwszą książkę, do której ilustracje wykonały długoszaczki z klasy II b SP. Drugoklasiści przybyli, by zwiedzić bibliotekę „Długosza”. Podczas wizyty dowiedzieli się o pochodzeniu zgromadzonego księgozbioru i, podziwiając pamiątkową tablicę, usłyszeli o patronie biblioteki – Jerzym Pietrkiewiczu, który jest im znany, jako autor hymnu naszej szkoły. Goście pięknie, pełnym głosem odśpiewali hymn „Vita Nuova” i obejrzeli wystawkę jego książek. Potem  wysłuchali wiersza poety „O Sójce, która chciała zobaczyć różowe zorze” i, przy użyciu różnorodnych piórek, kredek i kolorowego papieru, wykonali unikatowe ilustracje do tworzonej w bibliotece książki. W ten sposób drugoklasiści i piątoklasiści poznali nowy wiersz i jego autora, ale także dowiedzieli się, z czego składa się książka. Ten wyjątkowy egzemplarz wzbogacił wystawkę książek Patrona Biblioteki.

W październiku w bibliotece można było otrzymać najnowszy Rocznik Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza Nr 20. Zgłosili się po niego wszyscy uczniowie, którym szkoła jest bliska, którzy, pomimo pandemii, brali udział w szkolnych przedsięwzięciach, tworząc historię „Długosza”.

W bibliotece czytelnicy mogli obejrzeć okolicznościowe wystawki książek, jak na przykład poświęconą błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, czy też rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego.

Pragnę serdecznie podziękować Wychowawczyniom: p. Gabrieli Goszcz i p. Agacie Smardzewskiej za zaszczepianie swoim wychowankom miłości do książek.

Sławomira Lewandowska

Skip to content