Niezwykłe spotkanie z malarzem

W minioną środę, 6 kwietnia 2022 r., gościliśmy w naszej grupie Pana Daniela Pawłowskiego wraz z małżonką.

Tworzył i malował odkąd sięga pamięcią, jego Rodzicie bardzo wcześnie dostrzegli rodzącą się pasję i zabrali do jednego  z miejscowych nauczycieli plastyki. Ten dostrzegł talent, który, jak określił, musi być szlifowany. I tak Pracownia Plastyczna Waldemara Bilińskiego stała się miejscem, w którym wszystko się zaczęło. Tworzy od rzeźby drewnianej, glinianej, ceramiki, przez wszelkiego rodzaju kolaże, rysunek, pastele, akwarele, aż do umiłowanego oleju na płótnie, pierwszy swój obraz namalował w wieku 10 lat, i od tamtej pory maluje z ogromnym zamiłowaniem, szlifując swój warsztat . Na szczególną uwagę zasługują wystawy z udziałem dzieł artysty malarza:

– rok 2020 – cykl wystaw zbiorowych „Odblask Tajemnicy” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, Muzeum Realizmu Magicznego w Ochorowiczówce, Pałacu Rembielińskiego w Warszawie

– rok 2019 – międzynarodowe targi sztuki „Carrousel du Louvre 2019” , Luwr, Paryż

– rok 2019 – wystawa zbiorowa „Niepodległa – Suwerenna”, Galeria Sztuki „Suszarnia”, CK Browar B we Włocławku

– rok 2019 – wystawa zbiorowa „Statek Robinsona”, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Podczas spotkania Pan Daniel zaprezentował dzieciom swoją twórczość, opowiedział o technice malarskiej i pozwolił na chwilę twórczej zabawy – dzieci razem z malarzem przygotowali podobrazie pod dzieło, które za jakiś czas ujrzy światło dzienne.

A oto kilka słów do dzieci, skierowanych przez samego artystę:

„Drogie dzieci, na pewno zastanawiałyście się chociaż raz, co chciałybyście robić jak już będziecie dorośli? A gdyby tak robić coś, co lubicie, i co sprawia Wam największą przyjemność? Lubicie tańczyć? Możecie być tancerzami i tancerkami! Lubicie śpiewać? Możecie być gwiazdami na scenie!

Lubicie grać w piłkę tak jak mój synek? Możecie być piłkarzami! Ja jak byłem mały, zawsze lubiłem malować, i tak o to zostałem artystą-malarzem!:) Wiecie co jest w tym wszystkim najfajniejsze? Codziennie robię to, co lubię i kocham! Za każdym razem coś nowego, nie nudzę się i nikt mi nie mówi co mam malować. Jak chcę malować wieczorem, maluję wieczorem. Jak mam ochotę malować rano, maluję rano! Ale najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że robię to co kocham. Dla każdego z Was, to może być coś innego, jak śpiew, taniec, prowadzenie restauracji czy bycie lekarzem. Jeżeli nie będzie się poddawać i ćwiczyć to, co lubicie, tak żeby kiedyś być w tym naprawdę dobrym, to wasza przyszła praca nie będzie pracą, a dobrą zabawą i przyjemnością! Kiedy już dorośniecie, nie zapomnijcie, o czym zawsze marzyliście, i co sprawiało Wam najwięcej frajdy!”

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i miłe spotkanie.

Karolina Szortyka

 

Skip to content