III dzień rekolekcji wielkopostnych w Małym Długoszu – 13.04.2022

W ostatnim dniu rekolekcji zebraliśmy się w kaplicy Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, stałym miejscu naszych Mszy świętych szkolnych. Przed rozpoczęciem Liturgii uczniowie klas czwartych skorzystali z sakramentu pokuty. Ksiądz Rekolekcjonista rozpoczął kazanie od znaczenia słowa rekolekcje. Wybrzmiało w nim inne słowo: kolekcje. Dzieci wymieniały co można kolekcjonować. Zwrócił im też uwagę na fakt, że w kolekcjonowaniu ważnym elementem jest uporządkowanie zbiorów. W naszych rekolekcjach też chodzi o takie uporządkowanie tego, co mamy w sercu, pamięci, w życiu. Ksiądz Paweł wskazał na trudne momenty, którym towarzyszy nam smutek, ból i wskazując dzieciom na stacje drogi krzyżowej, pokazał jak Jezus przeszedł takie trudne chwile. Bardzo ważne dla Niego były osoby, które niosły pocieszenie, jak Jego Matka Maryja, oraz pomoc, jak Szymon i Weronika. Zachęcał dzieci do pomocy potrzebującym a także do wdzięczności bliskim osobom, które im pomagają. Jako receptę na najtrudniejsze dni zostawił nam wszystkim wezwanie z obrazu Zmartwychwstałego Pana: Jezu ufam Tobie!

Na zakończenie Mszy świętej uczniowie trzecich klas, z racji zbliżającego się Wielkiego Czwartku, złożyli obecnym kapłanom życzenia i serdeczne podziękowania księdzu Pawłowi za śpiew i głoszone nauki.

W tym dniu spotkaliśmy się po raz drugi we wspólnocie rekolekcyjnej na nabożeństwie drogi krzyżowej, która miała miejsce na placu przed szkołą. W rozważaniu stacji pomogli nam uczniowie klas czwartych i chórzyści z panem Tomaszem Centkowskim. Ksiądz Paweł modlitwę przy każdej stacji ofiarował za poszczególne klasy a także za rodziców dzieci i pracowników szkoły. Pozostał nam w uszach refren pieśni:

Na drodze Cię, Jezu spotykam
I krzyża ciężkiego dotykam
Więc pójdę za Tobą cichutko
By ulżyć choć trochę Twym smutkom

s. Maria Kowalik

 

Skip to content