Iskierki i Promyczki na wycieczce w Toruniu

9 maja 2022 roku dzieci z grupy “Iskierki” i “Promyczki” wybrały się na wycieczkę do Torunia. W autokarze panowała radosna atmosfera oraz ekscytacja ponieważ dla pewnej części dzieci była to pierwsza wizyta w planetarium, które było głównym punktem naszej wycieczki – zaraz obok zwiedzania ogrodu zoobotanicznego, do którego udaliśmy się na samym początku.

Najpierw odbyliśmy warsztaty “Moje domowe ZOO”, w ramach których poznaliśmy zasady postępowania ze zwierzętami domowymi oraz mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się śwince morskiej, szynszyli oraz wężowi mlecznemu. Dzieci otoczyły czułością każde ze zwierząt i bardzo dojrzale wypowiadały się co zrobić, by zwierzaki były szczęśliwe. Po prelekcji udaliśmy się na zwiedzanie terenu należącego do ogrodu zoobotanicznego gdzie obserwowaliśmy rozkwitające wyjątkowe drzewa i rośliny, między innymi: tulipanowce, perukowce, hortensje, katalpy, platany, rododendrony i wiele innych. Pomiędzy tymi wszystkimi pięknymi roślinami znajdowały się wybiegi zwierząt takich jak: niedźwiedź himalajski, rysie euroazjatyckie, panda mała, surykatki, strusie emu, kangury, alpaki, leniwce i wiele innych.

W towarzystwie zadziwiającej fauny i flory spędziliśmy przerwę śniadaniową i pełni sił ruszyliśmy pieszą wędrówką do planetarium. Na miejscu zasiedliśmy w wygodnych fotelach i wyruszyliśmy w podróż kosmiczną wraz z Łajką. Bohater projekcji opowiedział nam o początkach podróży w kosmos, konstelacjach oraz swojej historii jako Astropsa. Seans był nie tylko lekcją o przestrzeni kosmicznej ale również o historii i fizyce. Przenosiliśmy się między innymi do starożytnej Grecji i poznaliśmy genezę gwiazdozbiorów obserwowanych na współczesnym niebie.

Wyjazd do Torunia zwieńczyliśmy spacerem po starówce, zdjęciem z Mikołajem Kopernikiem oraz drobnym posiłkiem w restauracji McDonald’s. Powrót do Włocławka upłynął wśród gwarnych rozmów na temat doświadczeń z całej wycieczki.

Ksenia Pałucka

Skip to content