Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego

24. maja 2022 r., egzaminem z języka polskiego, rozpoczęliśmy serię testów egzaminacyjnych w formule Egzaminu Ósmoklasisty, do których przystąpiło 76 uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej.

Uczniowie musieli wykazać się dużą znajomością „Zemsty”, gdyż właśnie fragment tej komedii oraz pytania związane z analizą i interpretacją utworu Fredry to polecenia, z którymi mierzyli się na początku. Pytań weryfikujących znajomość lektur obowiązkowych było oczywiście więcej. Ósmoklasiści mieli obowiązek przywołać utwór literacki, którego bohaterowie postępowali zgodnie ze słowami: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Tekst publicystyczny, znajdujący się w dalszej części arkusza, sprawdzał natomiast umiejętność czytania ze zrozumieniem. Uczniowie musieli wykazać się także umiejętnością redagowania tekstów użytkowych. W tym roku ich zadaniem było napisanie zaproszenia. Kończąca arkusz dłuższa forma pisemna sprawdzała natomiast umiejętność wypowiedzi w postaci rozprawki lub opowiadania. W formie argumentacyjnej uczniowie musieli rozważyć temat: „Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności”. W drugim zadaniu pisemnym natomiast należało opowiedzieć o przygodzie z bohaterem lektury obowiązkowej, która skłoniła do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego w treści tej lektury.

Drodzy Ósmoklasiści! Mamy nadzieję, że żadne z zadań egzaminacyjnych Was nie zaskoczyło! Życzymy Wam sukcesów i powodzenia podczas kolejnych dni egzaminu!

Sylwia Pietrzak

 

Skip to content