Wycieczka 3a SP i 3b SP do kopalni soli w Kłodawie

14 września 2022 roku grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie. Pod opieką pań: Gabrieli Goszcz, Klaudii Majewskiej-Rybackiej, Mileny Kujawy oraz ks. Sebastiana Tomczaka, przeżyła podróż do wnętrza ziemi. Trasa turystyczna kopalni, którą zwiedzaliśmy, znajduje się na poziomie 600 metrów pod ziemią, do której zjeżdża się szybem Michał. Pan Przewodnik z wielką pasją i przywiązaniem do tego miejsca, przekazał uczestnikom wiele ciekawych informacji o kopalni, powstawaniu i wydobywaniu soli, Świętej Kindze – patronce górników. Przewodnicy, którzy oprowadzają po podziemiach kopalni, to w większości jej byli pracownicy, a to gwarantuje dużą wiedzę i rzetelne informacje, jakie otrzymują turyści. Zwiedzając, dowiedzieliśmy się, że w tej kopalni znajduje się najgłębsza podziemna trasa turystyczna na świecie z czynną kopalnią, czyli taką, w której trwają prace wydobywania soli. Po dwugodzinnym zwiedzaniu, wyjechaliśmy na powierzchnię ziemi i udaliśmy się do sklepiku, w którym można kupić wiele wyrobów solnych, w tym także różową sól kłodawską – jedyną w Polsce. Pełni wrażeń, po niesamowitej przygodzie, udaliśmy się do swoich domów.

Gabriela Goszcz

Skip to content