Mikołajki w Małym Długoszu

Święty Mikołaj do nas przychodzi,
dużo prezentów dzieciom przynosi.
W buciki wszystko zwinnie upycha
i jak czarodziej w pośpiechu znika.

Mikołajki to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia. Nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. Zwyczajowo tego dnia najmłodsi otrzymują od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi czy słodkości. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora.

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana, z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Ten miły nastrój utrzymaliśmy tego dnia bardzo długo. Wszyscy uczniowie klas 1-3 SP Małego Długosza wzięli udział w Świątecznych warsztatach bombkowych, podczas których w przedświątecznej, radosnej i ciepłej atmosferze przygotowali ozdoby świąteczne, a mianowicie szklane bombki choinkowe. Własnoręcznie i samodzielnie malowali bombkę farbami, nadając jej bożonarodzeniowy nastrój. Następnie zdobili  ją wybranymi świątecznymi symbolami. Malowidła również  zostały obsypane  kolorowymi brokatami, dzięki którym nabrały świątecznego blasku. W ten sposób uczniowie uzyskali efektowną  pamiątkę, świąteczną ozdobę.

Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłóbka, a przede wszystkim narodzin naszego Zbawiciela – Jezusa. Od dziś wszyscy czekamy z niecierpliwością na Święta Bożego Narodzenia.

                                                                                      Urszula Bordyn

Mikołajki w Lucky Star

W dniu 6 grudnia z okazji święta świętego Mikołaja klasa IVb otrzymała prezent w postaci godzinnej super zabawy w kręgielni. Pomocnikom  świętego Mikołaja dziękujemy za dzisiejsze atrakcje i mile spędzony czas.

s. Alina Alicja Śmiałek

Skip to content