Antoni Zimny laureatem Etnokonkursu na „Najpiękniejszego pająka kujawskiego”

W zimowe południe 14. grudnia br., w siedzibie organizatora konkursu – Centrum Kultury Browar B we Włocławku, odbyło się podsumowanie Etnokonkursu na „Najpiękniejszego pająka kujawskiego”. Należy zaznaczyć, że w tradycji kujawskiej pająki ludowe były tradycyjnymi ozdobami wieszanymi pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Nazwa pająk nawiązywała do dworskich żyrandoli. Pająki były wykonywane z różnych materiałów m.in. słomy i kolorowego papieru. Pająki przybierały różne formy i kształty. Należy zauważyć, że na Kujawach wykonywano różnorodne pająki, m.in. żyrandolowe, tarczowe, kryształowe oraz nazwane karuzelą. Antoni Zimny – uczeń  klasy 5a SP, zainspirowany kujawską sztuka ludową, wykonał pięknego pająka. W ocenie szacownego jury zajął II miejsce uzyskując tytuł laureata konkursu i odbierając wspaniała nagrodę.

Gratulujemy Antoniemu wyjątkowego sukcesu artystycznego i życzymy dalszych osiągnięć na niwie artystycznej!

Bożena Sobierajska – opiekun artystyczny ucznia

 

Skip to content