Projekt „Klasyka dla smyka” w przedszkolu

W grudniu i styczniu realizowany będzie w naszym przedszkolu w grupach dzieci 6-letnich projekt „Klasyka dla smyka”, którego celem jest rozbudzanie wrażliwości estetyczno-muzycznej, rozwijanie słuchu oraz dyspozycji psychofizycznych dzieci.

Projekt posiada elementy muzykoterapii oraz metody wybitnego niemieckiego kompozytora Carla Orffa tzw. Schulwerku – muzyki elementarnej. Realizacja projektu możliwa będzie poprzez użycie instrumentarium Orffa, improwizacji ruchowej, słowa, dźwiękogestów, a także wdrożenie własnych pomysłów.

A oto utwory, których melodia wybrzmi podczas zajęć:

  1. „Marsz Radetzky’ego” Johanna Straussa
  2. „Alunelul” – muzyka bałkańska
  3. „Contredanses nr 3” Ludviga van Beethovena
  4. „Marsz Turecki” Wolfganga Amadeusa Mozarta
  5. Muzyka Michała Lorenca – „Babie lato”
  6. „Nad modrym pięknym Dunajem” Johanna Straussa
  7. „Humoreska’ A. Dvoraka
  8. „Taniec niemiecki nr 9” Ludviga van Beethovena
  9. „Carnivalito” – muzyka dawna holenderska
  10. Muzyka Michała Lorenca – „Taniec Eleny”

Cieszę się bardzo, że będę mogła zaadaptować projekt dla potrzeb rozwojowych dzieci i kształtowania ich poczucia rytmu.

Karolina Szortyka

Skip to content