Zawody naszych rodziców

“Praca jest darem niebios kiedy pomaga nam myśleć o tym, co robimy.
Ale staje się przekleństwem, gdy jego jedynym zastosowaniem jest
unikanie refleksji nad sensem życia”
Paulo Coelho

 

W ciągu ostatniego miesiąca w klasie 2b odbył się cykl spotkań z rodzicami. Celem tych spotkań było poznanie specyfiki pracy rodziców i nie tylko, rozwijanie u dzieci zainteresowań pracą w różnych zawodach oraz ukazanie przydatności wykonywania danego zawodu. Polegało to na pogadankach, zazwyczaj w naszej sali 304 i opowiedzeniu o zawodzie wykonywanym, przedstawienie narzędzi swojej pracy. Wybieraliśmy się także do miejsca pracy, aby obejrzeć na żywo, jak to wygląda od podszewki. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali kolejnych gości. Byli ożywieni, wymieniali się uwagami, padało mnóstwo pytań. Uśmiechy dzieci i duma jaką czuli było nieocenione.

Dlatego wszystkim Państwu serdecznie dziękuję za udział w tym projekcie.

Cykl spotkań otworzyła babcia Ignacego. Była nauczycielką. Przedstawiła realia trudnej pracy, która wykonywała z miłością do uczniów. Były stare zeszyty i zdjęcia. Mama Zosi zakochana w matematyce, szła za ciosem; skończyła studia z ulubionym przedmiotem i wprowadziła wszystkich w arkana księgowości. Dzięki mamie Jana odkryliśmy gamę kolorów, łączenie ich w nowe nieznane nikomu, a wykorzystywane w życiu codziennym: samochody, rowery, dachy itd. Z pomocą dydaktyczną na wieszaku i torbą pełną książek dotyczących istoty prawa wkroczyła mama Julki. Nie ukrywała, że Kancelaria Prawnicza to długa nauka, praktyka, to wielka odpowiedzialność za sprawy innych ludzi. Mama Oli mówiła o precyzji z jaką mierzy się farmaceuta tworząc leki lub wydając je na receptę. W naszych spotkaniach królowała miłość do matematyki, a co za tym idzie księgowość. Mama Natana omawiała odpowiedzialność za finanse w instytucji Sądu, mama Mai J., wyksięgowała pyszne babeczki, ulubione cyferki i liczby uśmiechają się do niej w Urzędzie Miasta, a mama Asi liczy w Urzędzie Marszałkowskim. Gry i zabawy matematyczne przygotowała dla dzieci mama Gabrysi pracująca w przedszkolu. Poznaliśmy pracę nauczyciela uczniów “sprawnych inaczej”. Ten trudny temat w jasny, konkretny sposób przedstawiła mama Ernesta. Dzięki mamie Igora wszyscy wiemy jakie należy zadać sobie pytania przed zakupem towaru w MEDIA EXPERT, żeby nie narzekać i żałować. W klasie znalazło się kilku przedstawicieli służby zdrowia. Mama Bartka zaczarowała nas swoją kompetencją, przyniesionymi narzędziami swojej pracy. Zrozumieliśmy jak bardzo stresująca jest to, co robi. Tata Marcela, ratownik medyczny, wykonał rewelacyjny pokaz pierwszej pomocy medycznej. Mama Karoliny reprezentująca Centrum Medyczne, uczyła wypełniać karty pacjenta, uświadamiając ważność tych dokumentów i ich ochronę. Po takim wykładzie tata Filipa miał ułatwione zadanie, ponieważ uczniowie odpowiadali na postawione pytania, dotyczące Ochrony Danych Osobowych. Uczniowie nie rozumieli wyrażenia PRACODAWCA, ale sprawa się wyjaśniła, gdy do klasy wkroczyła mama Tosi. Z teczkami, segregatorami jako pracodawca w przystępny sposób tłumaczyła sprawy kadrowe. Jedząc serki, jogurty, śmietanę patrzymy na opakowania i one nam się podobają lub nie, a o takie szczegóły dba przedstawiciel handlowy, tzn. tata  Oliwiera. W każdej instytucji spotykamy urzędników, ludzi, dzięki którym załatwiamy sprawy służbowe i prywatne. Działanie pracy urzędników, radnych, wiceprezydentów i prezydentów w postaci zabawy zafundowała nam mama Marysi, a tata Marysi opisał pracę nauczyciela wuefisty. Rodzice Ali zabrali nas na wycieczkę do Salonu VISION EXPRESS. Oprócz pokazu wysokiej jakości okularów korekcyjnych, przeciwsłonecznych oraz soczewek kontaktowych, badaliśmy wzrok. W salonie spotkaliśmy przesympatyczne osoby, które cierpliwie odpowiadały na pytania uczniów. Na temat bezpieczeństwa mieliśmy pogadankę taty Wiktora. Były to wskazówki na ciemne grudniowe dni. Dowiedzieliśmy się jak trudna jest praca kierowcy, przy ogromnym natężeniu ruchu drogowego. Cykl spotkań kończy mama Mai C., która w bardzo ciekawy sposób przekazała informacje dotyczące zwyczajów Bożego Narodzenia w minionych epokach. Porównywaliśmy z  dniem dzisiejszym. Dzieci wykonały renifera i czapkę Mikołaja. Przygotowania do Świąt, wykonanie ozdób świątecznych odbyło się w Oddziale Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 “Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn”
Arystoteles

 

Mirella Kwiatkowska

Skip to content