Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego! Jego obchody ustanowione zostały przez UNESCO w 1999 roku. Data święta nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1952 roku. Pięciu studentów uniwersytetu w Bangladeszu zginęło podczas demonstracji. Jej celem była walka o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ostatecznie cel ten osiągnięto w 1956 roku, a zabici studenci zostali uhonorowani przez swoich rodaków. To właśnie z tego powodu dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Język polski jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny. Trzeba więc go pielęgnować, a dzisiejsze święto to idealna okazja, aby zadbać o nasz język. Jak świętowaliśmy? Wesoło i kolorowo.  Przyszliśmy ubrani w słowa – dosłownie! Zamiast tradycyjnego mundurka założyliśmy ortograficzne koszulki. Poza tym uczestniczyliśmy w zabawach i grach językowo-ortograficznych, które koordynowali uczniowie klasy 8b: scrabble, ortograficzne mandale, ortograficzne kaboom, trimino , wąż wyrazowy, polonistyczne boggle, leksykalne puzzle i inne. W plebiscycie wybraliśmy najpiękniejsze słowa. Królowały – przyjaźń, miłość, ale również poezja i …. serce.  A w wyniku konkursu ortograficznego wyłoniliśmy najlepszych z najlepszych. Z gżegżółką, chyżym, piegżą, skuwką, bukszpanem i innymi wyjątkami najlepiej poradzili sobie: Barbara Rittner (5a), Samuel Morawski (5b), Konstanty Karkowski (5c), Aniela Śmigiel (6a), Paweł Dopierała (6c), Aleksandra Kuchta (8a) i Hanna Kalinowska(8c). Mistrzom ortografii gratulacje złożył Ksiądz Dyrektor Jacek Kędzierski, życząc im dalszych sukcesów w odkrywaniu piękna języka polskiego.

Dodatkową atrakcję stanowiły wystawy najciekawszych chmur wyrazowych i sketchnotek ortograficznych, przygotowanych przez uczniów klas piątych i szóstych, które zwróciły naszą uwagę na ortograficzne wyjątki. Pisownię trudnych wyrazów utrwaliły dodatkowo plakaty „Weź ze sobą słowo i zapamiętaj jego pisownię”. Atrakcji i ciekawostek nie zabrakło także w czasie lekcji języka polskiego.

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego to już historia. Zapraszamy za rok!

Organizatorzy – Sylwia Pietrzak i uczniowie klasy 8b

Skip to content