Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie wiedzy społecznej na temat autyzmu. W naszej szkole, aby uczcić ten dzień uczniowie i nauczyciele ubrani byli na niebiesko. Jest to kolor niewinności i nadziei, a z drugiej strony jest on powszechnie kojarzony z chłopcami, których jest znacznie więcej wśród dzieci z autyzmem niż dziewczynek. Z okazji tego dnia w klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia, mające na celu przybliżyć uczniom co to jest AUTYZM. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego oglądani filmu Fundacji Synapsis „Poznaj Marię – dziewczynkę, która lubi mieć plan”. Uczniowie wypowiadali się na temat zachowania dziewczynki, tego co lubi i nie lubi oraz w jaki sposób komunikuje się z innymi. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnych zabaw sensorycznych: „Zaburzone zmysły – jak funkcjonują”, „Czarodziejski worek”, “Spacer po ścieżce sensorycznej” itp. Na koniec zajęć każda klasa wykonała wspólny plakat „Niebieskie serce”. Dzieci odbijały swoje dłonie pomalowane na niebiesko, tworząc kształt serca.

Organizatorami tego dnia były: Urszula Bordyn, Sandra Litka, Małgorzata Stasiak i Katarzyna Wiśniewska.

Sandra Litka

Skip to content